Dźwigary betonowe – zastosowanie w nowoczesnym budownictwie

Barbara Wieczorek
maj16/ 2020

Trudno sobie wyobrazić nowoczesną konstrukcję budowlaną bez zastosowanych dźwigarów. W montażu tych konstrukcji dzisiejsze budownictwo nie ogranicza się wyłącznie do typowego betonu. Coraz częściej na rynku budowlanym pojawiają się dźwigary betonowe sprężone, które – ze względu na swą strukturę – lepiej znoszą duże obciążenia.

Czym jest dźwigar?

Dźwigar betonowy sprężony to nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne, umożliwiające przeniesienie obciążenia z dachu, bezpośrednio (w charakterze obciążenia skupionego) na słup lub ścianę nośną. To dzięki dźwigarom istnieje możliwość stworzenia wielkopowierzchniowych budowli, w których ciężar zadaszenia (stropu) zostanie efektywnie przeniesiony na wybrane i odpowiednio wzmocnione płaszczyzny nośne.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie materiał, z którego zostały one wykonane. Beton sprężony – bo o nim mowa – wykazuje znacznie większą odporność na oddziaływania mechaniczne, aniżeli jego standardowy odpowiednik. Produkcja elementów sprężanych opiera się na wstępnym sprężeniu stalowego rdzenia a następnie – na zalaniu go warstwą wysokogatunkowego betonu.

Rozwiązania konstrukcyjne – dostępne możliwości

Dźwigary betonowe sprężone mogą być wyprodukowane w wielu różnych wariantach, które swym kształtem odnoszą się do specyfiki konstrukcyjnej budynku. W efekcie powstają rozwiązania o bardzo złożonym kształcie, którego charakterystyka odgrywa ogromne znaczenie w kontekście utrzymania ciężaru całego zadaszenia.

Dźwigar betonowy sprężony może mieć stały przekrój dwuteowy, który – nawiasem mówiąc – jest najpopularniejszym rozwiązaniem w dzisiejszym budownictwie. Pewną nowością są konstrukcje dwuspadowe i jednospadowe. Ich cechą charakterystyczną jest zmienny kąt spadu, który – w zależności od zamówienia składanego przez Klienta – może wahać się w granicach od 0 do nawet 60 stopni.

Dodatkowe, opcjonalne rozwiązania

Dźwigary betonowe sprężone, które są dostępne na rynku, mogą – w zależności od oczekiwań Klienta – mieć różnorodną strukturę. Częstym rozwiązaniem stosowanym przez wytwórców, jest np. zaprojektowanie gotowych otworów, przeznaczonych do montaży wewnętrznych instalacji w budynku. Są one dopasowane tak, by istniała pełna korelacja między projektem instalacyjnym a konstrukcją dźwigara.

Podsumowując, można zdefiniować wiele zalet betonowych dźwigarów sprężonych. Jedną z najważniejszych, jest ich niska cena eksploatacji, połączona z bardzo dobrą nośnością, konstrukcyjnym zróżnicowaniem i trwałością. Nie bez znaczenia jest też ich funkcjonalność, zapewniająca maksymalne wykorzystanie elementu nośnego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone http://www.fabudwkb.com.pl/.

ikotka.com rcomeback.com.pl netaski.pl