Trzy twarze faktoringu

Barbara Wieczorek
maj01/ 2020

Rosnąca popularność usług finansowych skrojonych na miarę biznesu sprawia, że coraz więcej firm rozważa skorzystanie z faktoringu. Przedsiębiorcom, którzy noszą się z zamiarem usprawnienia swojej działalności dzięki temu rozwiązaniu, przybliżamy trzy odmiany faktoringu.

Faktoring klasyczny (jawny)

Standardowa wersja faktoringu z regresem to zamiana faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Faktorant dostarcza produkt lub usługę i wystawia odbiorcy fakturę z terminem zapłaty np. 30 dni. Ten dokument księgowy trafia również do firmy faktoringowej, która wypłaca należność za fakturę (najczęściej 80%) w ciągu doby. Dostawca ma więc bezzwłocznie środki finansowe do dyspozycji, dzięki którym utrzymuje płynność finansową i może realizować kolejne zlecenia, a odbiorca korzysta z kredytu kupieckiego, czyli wydłużonego terminu na spłatę należności.

Faktoring niejawny (cichy)

W klasycznym faktoringu odbiorca musi wyrazić zgodę na przeniesienie praw do wierzytelności na firmę faktoringową. Niektóre kontrakty zawierają jednak klauzulę o zakazie cesji. Czy to oznacza brak możliwości skorzystania z faktoringu? Niekoniecznie. Faktoring niejawny (cichy) zakłada, że do cesji wierzytelności nie dochodzi, a odbiorca faktury nie jest informowany o tym, że dostawca wykorzystuje zewnętrzne źródła finansowania.

Faktoring odwrotny

Jest to nowoczesna usługa finansowa adresowana do kupujących. Podmiot zamawiający produkt lub usługę, po ich dostarczeniu, otrzymuje od dostawcy fakturę, którą przekazuje do zapłaty firmie faktoringowej. Faktor opłaca fakturę, a odbiorca reguluje swoje zobowiązanie w uzgodnionym, dogodnym dla siebie terminie. Faktoring odwrotny szczególnie dobrze sprawdza się przy krótkich terminach płatności i w przypadku możliwości skorzystania ze skonta.

Zdaj się na doświadczenie profesjonalistów

Który rodzaj faktoringu wybrać? Każda z przedstawionych wyżej wersji faktoringu ma swoje wady i zalety, a także wiąże się z nieco innymi kosztami oraz ryzykiem. O to, który typ faktoringu okaże się optymalny w przypadku konkretnego projektu biznesowego warto zapytać doradcę w specjalistycznej firmie faktoringowej. Najlepsze z nich mają w swojej ofercie różne typy faktoringu, co daje Klientom dużą elastyczność w doborze sprofilowanego rozwiązania. Wybór odpowiedniej firmy faktoringowej to klucz do sukcesu i wykorzystania pełnego potencjału faktoringu.

My polecamy firmę Indos SA – https://www.indos.pl/oferta/faktoring/ – Zapraszamy!