Altium Designer

Barbara Wieczorek
maj07/ 2019

Altium Designer to zintegrowany system pozwalający na kontrolę pełnego procesu projektowania systemów elektroniki. Inżynierowie projektanci parający się elektroniką korzystają z niego w następstwie po popularnym programie Protel, który swego czasu spełniał wszystkie wymagania dotyczące pracy tego rodzaju. Biblioteki Altium Designer proponują w tej chwili tak wiele modeli systemów, że wymagania firm potrzebujących takich systemów są wyczerpane już na dzień dzisiejszy,a to nie są wszystkie możliwości tego oprogramowania – biblioteki altium są wciąż tworzone, a więc możliwości oprogramowania wciąż rosną.

Krótka historia

Pierwsze wypuszczenie na rynek programu nastąpiło w 2005 roku dzięki deweloperowi Altium – było to więc aż 14 lat temu. Jednak była to tylko pierwsza wersja, która wymagała wielu poprawek i zmian. Stabilna wersja, z której aktualnie korzystają projektanci została wypuszczona zaledwie kilka miesięcy temu, w grudniu 2018 roku. Program został napisany w języku Delphi, C# oraz C++.

Nauka korzystania z programu

Korzystanie z oprogramowania Altium Designer wymaga odpowiedniego szkolenia – chociaż podstawowego. Wiadome jest, że tylko doświadczenie i praktyka są w stanie stworzyć prawdziwie dobrego w swoim fachu projektanta, ale podstawy powinny zostać przedstawione mu w taki sposób, aby nie popełniał niepotrzebnych błędów już na samym początku pracy z programem.

Po opanowaniu podstaw warto zajrzeć do internetu po altium designer video. Po filmy umieszczane przez ludzi prezentujących to, co umieją robić. Altium designer video to tutoriale przedstawiające krok po kroku, jak stworzyć kompletny model od schematu PCB aż po opcjonalny model 3D.

Biblioteki modeli

Altium Designer jak każdy program projektowy posiada ogromną ilość bibliotek dedykowanych firmom zajmujących się systemami elektronicznymi. W takiej bibliotece występują zarówno schematy wraz z modelami 3D odpowiednich układów, jak i ich ceny, dostępność i czas oczekiwania na dostawę – wszystkie takie informacje umieszczane są tam przez dystrybutorów odpowiedzialnych za konkretny model umieszczony w bibliotece.

Altium Designer to potężne narzędzie, które jeszcze nie zostało w pełni wykorzystane, a jego możliwości wciąż mogą się bardzo rozwinąć. Wszystko zależy od umiejętności i potrzeb ludzi z niego korzystających.