Butelki filtrujące wodę

Barbara Wieczorek
październik15/ 2017

Woda jest kluczowym składnikiem naszego pożywienia, dlatego powinniśmy dbać o to, by sięgać po nią jak najczęściej. Mało oszczędnie brzmi jednak codzienne kupowanie zapasów wody mineralnej, dlatego korzystniejszym rozwiązaniem będą filtry do wody umieszczone w wygodnych butelkach.

Filtrowana woda a oszczędzanie

Ekologia jest niemal równoznaczna z oszczędzaniem. Oszczędzając wodę, oszczędzamy środowisko, ale także swoje własne pieniądze. Trudno jest wypijać codziennie 2 litry wody, skoro trzeba za nią płacić około 2-3 złote dziennie na osobę. Przynosi to spore wydatki na rodzinę w skali roku. Dużo bardziej oszczędne są zatem filtry do wody montowane w wygodnych 0,5 litrowych butelkach.

Takie butelki z filtrem możemy zabrać ze sobą wszędzie, ponieważ są małe i poręczne. Możemy je również wszędzie uzupełniać – na stacji benzynowej, w szkole, w pracy lub w galerii handlowej, nie obawiając się o źródło tak pobranej wody. Tym sposobem możemy wypijać dziennie określoną ilość wody bez konieczności kupowania jej w butelkach i generowania ton plastikowych odpadów.

Jak działa taki filtr?

Do ustnika butelki wkładany jest filtr węglowy. Filtry do wody na bazie wkładu węglowego są bardzo skuteczne, ponieważ wkłady węglowe mają dużą zdolność pochłaniania wszelkich zanieczyszczeń. Filtr naładowany jest dodatnio, a zatem ujemne jony zanieczyszczeń w wodzie są do niego przyciągane i zatrzymywane w nim.

Butelka filtrująca ma prostą zasadę działania. Pijąc, zasysamy wodę, która aby wydostać się do naszych ust, musi najpierw przejść przez sito filtra węglowego. Nie musimy więc czekać, aż oczyszczona woda opadnie na dno, jak to ma miejsce w przypadku dzbanków filtrujących.

Kto powinien używać butelek filtrujących?

Butelki filtrujące z filtrem węglowym są najczęściej używane przez osoby aktywne fizycznie. Zamiast kupować na trening butelkę wody, mogą one po prostu dolać sobie wody z kranu na siłowni lub w domu i w ten sposób uzupełniać niedobory płynów podczas treningu.

Zaleca się używanie butelek filtrujących wszędzie tam, gdzie trudno o możliwość zakupienia przebadanej, czystej wody mineralnej. Dobrze jest również zabierać taką butelkę wszędzie, gdzie się wybieramy – jest ona naprawdę wygodna i błyskawicznie eliminuje problem pragnienia, gdy w pobliżu nie ma gdzie kupić butelki wody. Korzystanie z butelki filtrującej jest nieco tańsze niż kupowanie wody butelkowanej, a co najważniejsze – nie generuje plastikowych odpadów!

Artykuł powstał we współpracy z Rosmosis