Cechy okien aluminiowych

Barbara Wieczorek
listopad16/ 2018

Nowoczesne budynki, biura, szkoły, hale sportowe – przy takich inwestycjach okna aluminiowe wydają się najbardziej naturalnym wyborem. Jednak ostatnio, dzięki rozwojowi technologii konstrukcji okien z aluminium, także w budownictwie mieszkaniowym wykorzystuje się je coraz częściej i chętniej. Są bardzo trwałe, łatwe w konserwacji i odporne na warunki atmosferyczne i na odkształcenia. Jakie jeszcze cechy mają okna z tego materiału?

Izolacja termiczna okien z aluminium

Okna aluminiowe nie mają dobrej opinii jeśli chodzi o parametry termiczne. Ale jest to pozostałość po starym typie okien aluminiowych. Nowoczesne okna mają doskonałe parametry przepuszczalności ciepła – na poziomie pozwalającym wykorzystać je w domach energooszczędnych.

Dzieje się tak za sprawą warstw izolacji, które mają postać przekładek termicznych. Najczęściej jest to poliamid wzmocniony włóknami szklanymi. Do tego w przestrzeń między przekładkami wstawia się wypełnianie (z polietylenu i aerożelów). To doskonale chroni przed utratą ciepła.

Konserwacja okien aluminiowych

Okna aluminiowe są łatwe w konserwacji – nie wymagają żadnych dodatkowych, specjalistycznych środków chemicznych. Przy tym są bardzo odporne na zarysowania czy wgniecenia. Do tego nie blakną i nie zmieniają koloru pod wpływem słońca (co ma duże znaczenie estetyczne).

Przy tych zaletach należy wspomnieć o jednej wadzie – gdy dojdzie do uszkodzenia (zarysowania, wgniecenia) konieczna jest wymiana okna, nie można go np. zeszlifować. Jednak dotyczy to także okien plastikowych. Jedynie okna drewniane można poddawać takiej renowacji (mają one jednak inne wady).

Koszty stolarki okiennej

Najtańsze są zdecydowanie okna PVC. Wynika to z prostoty produkcji i dostępności takich okien. Okna wykonane z drewna są droższe od plastikowych o około 1/3 ale są tańsze od tych wykonany z aluminium. Okna aluminiowe są co najmniej o połowę droższe od plastikowych.

Są to bardzo szacunkowe różnice. Wszystko bowiem zależy od potrzeb (np. jaka ma być powierzchnia przeszkolona), rodzaju profili, technologii. Jednak nie zmienia to faktu, że okna aluminiowe są kosztowne. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że za wyższą ceną stoi trwałość, dobre parametry techniczne, odporność i estetyka.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

https://beesafe.pl/porady/sportowe-auta-do-20-tys/ https://elblagonline.pl/20230308359951/czy-warto-miec-ubezpieczenie-dla-psa https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/s/19299