Co trzeba wiedzieć o blasze trapezowej i jej montażu?

Co trzeba wiedzieć o blasze trapezowej i jej montażu?
Barbara Wieczorek
kwiecień25/ 2017

Trudno nie zauważyć, że różnego typu blachy pojawiają się dziś w wielu miejscach. Są to materiały, które wykorzystywane są w budownictwie już od dziesiątek lat. Pomimo pojawiających się ciągle nowych materiałów budowlanych blachy w ogóle nie tracą na znaczeniu.

Tajemnica sukcesu blachy trapezowej

Jak wspomniano rodzajów blach jest bardzo wiele. Nie wszystkie jednak są równie popularne. Do tych najpowszechniej stosowanych zdaje się należeć blacha trapezowa. tworzona jest ona praktycznie w stu procentach przypadków z czystej stali. Jedynie jej powierzchnia pokrywana jest innym materiałem, a mianowicie cynkiem.

Wydaje się, że tajemnicą popularności blachy trapezowej jest własnie połączenie tych dwóch materiałów. Stal sprawia, że blacha staje się mocna i praktycznie niezniszczalna jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Cynk natomiast chroni przed innego rodzaju zagrożeniami. Jest on skutecznym zabezpieczeniem przed wodą, która może powodować śmiertelną dla blachy korozję.

Charakterystyka stali

Wydaje się, że aby dokładnie poznać blachę trapezową i zrozumieć jej sukces trzeba zrozumieć czym jest stal i czym się ona charakteryzuje. Jest to stop metalowy, który bez cienia wątpliwości należy do najtwardszych i najtrudniejszych do zniszczenia materiałów budowlanych. Pozornie mogłoby się więc wydawać, ze będzie miał on wadę w postaci dużej wagi. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest.

Stal oczywiście nie jest najlżejszym z metali. W porównaniu na przykład z innym popularnym materiałem jakim jest aluminium stal jest dosyć ciężka. Nie waży ona jednak tak dużo, aby blacha trapezowa nie nadawała się na pokrycie dachowe nawet najprostszych, wyjątkowo słabych dachów.

Jak montować blachę trapezową

Kolejną z niewątpliwych zalet blach trapezowych jest łatwość ich montażu. Ułożenie ich na dachu nie należy do najtrudniejszych prac budowlanych. Czy oznacza to jednak, że z powodzeniem układaniem blachy na dachu mogą zajmować się amatorzy? Wydaje się, że jednak lepiej, aby zlecali oni tę czynność komuś bardziej wykwalifikowanemu.

Ułożenie blachy jako takie jest dosyć proste. Jednakże, aby była ona ułożona poprawnie i aby nie był konieczne żadne poprawki trzeba zrobić to w sposób profesjonalny. Poza tym, koniecznie trzeba dysponować odpowiednim sprzętem umożliwiającym na przykład stworzenie obróbek blacharskich, które okazują się niezbędne praktycznie zawsze, kiedy tworzy się zadaszenie z blachy trapezowej.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal