Endometrioza (gruczolistość macicy albo wędrująca śluzówki macicy) to choroba, której przyczyny nie są dobrze poznane. Zakłada się, że ma związek z predyspozycjami genetycznymi (choć nie jest to warunek wystarczający), związanymi z wysokim poziomem estrogenów. Zapadają na nią częściej kobiety o niskim BMI, wysokie, szczupłe, często rudowłose. Dotyka przede wszystkim kobiet rasy białej. Choruje co piąta miesiączkująca kobieta, jest więc to schorzenie powszechne. Czynnikami ryzyka wystąpienia tej choroby są: nieposiadanie dzieci, wczesna pierwsza miesiączka oraz częste, przedłużone miesiączki.
Na czym polega choroba
Endometrioza polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy przemieszczają się poza jej obręb i zagnieżdżają w nieprawidłowych miejscach. Tam rosną i rozwijają się zachowując się przy tym nadal jak na endometrium przystało, czyli raz w cyklu miesięcznym kobiety złuszczają się, powodując krwawienie. Narastanie błony śluzowej może trwać latami, ponieważ nie znajduje ona ujścia poza dany narząd. Ognisko endometriozy może znaleźć się w jamie brzusznej, jajnikach, jajowodach, pochwie, jelitach, pęcherzy moczowym, w pępku, bliźnie po cesarskim cięciu itp. Może być także w wątrobie, nerkach, pośladkach i innych mniej typowych miejscach.
Objawy endometriozy
Najbardziej typowe objawy endometriozy to bóle w obrębie jamy brzusznej i problemy z zajściem w ciążę. Kobiety z endometriozą trafiają do ginekologów skarżąc się na obfite i długie krwawienia miesięczne, szczególnie silne bóle przedmiesiączkowe, a także ból podczas stosunku, przy oddawaniu moczu czy stolca. Ból nie zależy od stopnia zaawansowania choroby, może też pojawiać się okresowo lub być nieprzerwany. Przyczyny pojawienia się bólu w endometriozie nie są dokładnie poznane.
Objawy endometriozy nie są oczywiste i bez szczegółowych badań diagnostycznych nie da się jednoznacznie potwierdzić choroby. Diagnostyka może przebiegać w różny sposób z zależności od tego, z czym kobieta zgłasza się lekarza – inaczej będzie wyglądało poszukiwanie przyczyny niepłodności a inaczej bólu czy długotrwałych miesiączek.
Leczenie
Ze względu na nieznane przyczyny choroby leczenie może być jedynie objawowe. W leczeniu farmakologicznym stosuje się m.in. leki obniżające poziom estrogenów, hamujące pracę jajników i inne. Przy leczeniu bólu stosuje się także leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Możliwe jest także leczenie chirurgiczne – zależne od stopnia zaawansowania choroby i umiejscowienia ogniska endometriozy.
Zapraszam po więcej informacji na stronęendometrioza – Miracolo Clinic.