Czy dom drewniany spełni nasze oczekiwania?

Czy dom drewniany spełni nasze oczekiwania?
Barbara Wieczorek
marzec16/ 2017

Obecnie w Polsce coraz więcej mówi się i pisze o domach drewnianych – czy faktycznie są one dobrą alternatywą dla domów murowanych? Czy możliwe jest zaoszczędzenie na ich budowie? Przedstawiamy kilka faktów związanych z tym rodzajem budowli.

Skąd moda na domy drewniane?

Domy drewniane przywędrowały do nas ze Skandynawii oraz Kanady, gdzie drewno stanowi jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Olbrzymie pokłady drewna pozwalały i pozwalają nadal na budowanie prostych, ale jednocześnie trwałych domów dla rodzin. Domy takie odznaczają się nie tylko świetnym wyglądem, ale i doskonałą termoizolacją ciepła wewnątrz. Pasywność takich budowli to jednak nie jedyna cecha.

Wiele osób zastanawia się, czy dom drewniany nadaje się na polskie warunki (ciepłe lata, chłodne i wilgotne zimy) – zdecydowanie tak, gdyż są to domy całoroczne. Warto o nich poczytać więcej na mawit.com.pl/aktualnosci/tanie-domy-drewniane.

Zalety domów drewnianych

Sprzedawcy domów drewnianych podkreślają przede wszystkim dwa najważniejsze zagadnienia: krótki czas budowy oraz niską cenę domu. Faktycznie – okazuje się, że koszt budowy domu oraz jego wykończenia jest o ok.

30% mniejszy niż w przypadku klasycznego domu murowanego.

Warto dodać, że sama budowa domu to olbrzymie przedsięwzięcie czasowe i finansowe – większość osób decydujących się na taki rok zmuszona jest zaciągnąć spory kredyt, którego spłata rozłożona jest na kilkadziesiąt lat do przodu. W przypadku domów drewnianych kredyt również okaże się pomocny, jednak będzie on znacznie niższy, co przełoży się również na mniejszą liczbę lat w spłacie.

Drugim istotnym zagadnieniem jest czasu budowy domu drewnianego – zazwyczaj zajmuje to ok. 2-5 miesięcy. W tym czasie konieczne jest wylanie fundamentów, jak również postawienie ścian i wykonanie podstawowych instalacji. To zdecydowanie krócej niż w przypadku klasycznych domów murowanych.

https://stolpo.pl/jakie-wygodne-krzesla-tarasowe-wybrac/ https://softcupbra.org https://teldomains.pl