Czy prefabrykowane ściany betonowe są dobrym rozwiązaniem?

Barbara Wieczorek
grudzień22/ 2018

Jednorodzinny dom to marzenie wielu osób, a droga do realizacji bywa ciężka. To czas podejmowania wielu decyzji, zmagania się z nieplanowanymi wydatkami, a nawet walką z żywiołami, które potrafią wstrzymać budowę na dłuższy czas. Każda inwestycja – niezależnie czy jest to dom czy budynek gospodarczy, wymaga nakładów finansowanych, a co za tym idzie powinna przetrwać lata, dlatego nie warto decydować się jedynie na tanie rozwiązania.

Drogo czy tanio – jak budować dom?

Bardzo często elementy tanie nie są zbyt trwałe, zaś płacąc więcej można spodziewać się wysokiej jakości. Materiały wykorzystywane do budowy domu powinny pochodzić od sprawdzonych producentów, co jest gwarancją jakości oraz odporności. Prefabrykowane ściany betonowe to sprytne rozwiązanie, które mimo wysokiej ceny, charakteryzuje się łatwością montażu. Dlatego to często wybierana metoda, która oszczędza czas, ale także miejsce – w porównaniu do tradycyjnych materiałów wykorzystywanych do budowania ścian jest to cieńsza warstwa, dzięki czemu sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Dom można zbudować także z wykorzystaniem tanich materiałów, jednak należy zwracać uwagę na jakość i ich wytrzymałość. Dobra inwestycja to taka, która przetrwa wiele lat i nie ulegnie zniszczeniom poprzez zwykłe użytkowanie.

Ściany prefabrykowane – zalety:

Wśród licznych zalet prefabrykatów najczęściej pojawia się skrócenie czasu, a także ułatwienie budowy. Łączenie gotowych już ścian wymaga mniejszej ilości pracowników – ściany są łączone z wykorzystaniem prętów zbrojeniowych oraz betonu i jest to bardzo łatwy dla fachowców proces. Montaż nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych, nawet podczas minusowej temperatury co jest dodatkową zaletą. Zwolennicy używania prefabrykowanych ścian zauważają także, że są one bardzo dokładnie wykonane i równe.

Wady ścian prefabrykowanych:

Ściany prefabrykowane z betonu mają również wady, z którymi należy się zapoznać przed ostatecznym wyborem. Głównym minusem są ceny, które niestety są wysokie. Ściany produkowane są w specjalnych fabrykach, a następnie transportowane, co generuje kolejną wadę. Do ich transportu jak i montażu niezbędny jest specjalny pojazd, a także dźwig, który dokładnie ustawi ściany na budowie.

Prefabrykowane ściany betonowe to rozwiązanie dla osób, które w szybki sposób chcą dokończyć budowę. Choć koszt może wydawać się wysoki, wszystkie zalety są go w stanie zrekompensować. Proces montażu może wydawać się nieco skomplikowany, ale w rzeczywistości trwa krótko i dla fachowców jest prostym łączeniem ścian.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny