Czy warto znać swoje geny?

Czy warto znać swoje geny?
Barbara Wieczorek
marzec20/ 2017

Genetyka jest bardzo szybko rozwijającą się dziedziną nauki. Już teraz wiemy, że to, jacy jesteśmy, zawdzięczamy głównie genom. Od nich zależy, jak wyglądamy, jakie mamy predyspozycje sportowe lub czy jesteśmy podatni na choroby. Warto przyjrzeć się bliżej zwłaszcza temu ostatniemu aspektowi – czy uzyskana wiedza może okazać się dość istotna przy dbaniu o nasze zdrowie?

Różne rodzaje badań genetycznych

Powstaje coraz więcej laboratoriów, w których można przeprowadzić różne badania genetyczne. Mogą one sprawdzać predyspozycje do zachorowania na raka, choroby serca, a także są w stanie zdiagnozować trudne do wykrycia choroby spowodowane mutacjami genetycznymi. Część z laboratoriów oferuje również opcję przeprowadzenia badania genetycznego, wykorzystywanych w kontekście planowania rodziny. Specjaliści określają wtedy, jakie ryzyko może istnieć dla przyszłego dziecka. Nierzadko jest bowiem tak, że rodzice nie wiedzą o tym, że są nosicielami danych chorób. Wiedza ta może być potrzebna, by, na przykład, monitorować stan dziecka w trakcie ciąży.

Badania genetyczne przeciw nowotworom

Wiele nowoczesnych laboratoriów genetycznych ma w swojej ofercie badania podatności na raka. Wykrycie takich genów oczywiście nie świadczy o tym, że dana osoba musi zachorować. Jednak w razie otrzymania wyników stwierdzających o obecności w grupie ryzyka, warto wprowadzić działania profilaktyczne. Klienci laboratoriów genetycznych często w takich przypadkach unikają dymu papierosowego lub zmieniają dietę. Kolejnym plusem tej świadomości jest przeprowadzanie częstszych badań profilaktycznych, a co za tym idzie – możliwość szybszego, ewentualnego zdiagnozowanie choroby i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Badania genetyczne jako działania profilaktyczne

Badania genetyczne mogą być jedyną szansą na to, aby dowiedzieć się o posiadaniu danych chorób genetycznych. Wiele z nich utrzymuje się „w uśpieniu” i dopiero w późniejszym wieku lub pod wpływem czynników środowiskowych mogą one przejść ze stanu biernego do aktywnego. Badania genetyczne pozwalają w takich przypadkach przygotować się i wprowadzić czynności profilaktyczne, mogące spowolnić działanie choroby lub wręcz pozostawić ją w uśpieniu. Takie badania są szczególnie ważne w rodzinie, w której występowały już choroby genetyczne. Często bywa tak, że dana mutacja nie była aktywna w poprzednich pokoleniach, co nie zmienia faktu, że dalej jest przekazywana i potrafi uaktywnić się u późniejszych potomków.

Co warto wiedzieć przed wykonaniem badań?

Choć testy genetycznie nie należą do zbyt tanich, to w przypadku podejrzenia chorób warto zasięgnąć opinii lekarzy i zbadać się pod kątem genetycznym – szczególnie, że to nieustannie i dynamicznie rozwijany dział nauki. Testy takie nie są inwazyjne i najczęściej potrzeba jedynie próbki śliny – więcej informacji dotyczących przebiegu takiego badania można znaleźć, klikając na ten artykuł. Oczywiście, decydując się na zbadanie w laboratorium genetycznym, warto wybrać takie miejsce, które cieszy się dobrą opinią, a testy przeprowadzane są w odpowiedni sposób przez specjalistów w swojej dziedzinie. Po uzyskaniu wyników badań najlepiej zgłosić się do lekarza, który będzie mógł je zinterpretować. Laboratoria wykonujące tego typu testy często oferują natychmiastowe odczytanie rezultatów badań.

https://arenahp.com https://signwise.pl https://lillanails.pl/nowy-parasol-ogrodowy-na-co-zwrocic-uwage/