Czym oddzielić kuchnię od salonu?

Barbara Wieczorek
grudzień21/ 2018

Oddzielenie kuchni od salonu bardzo często spędza sen z powiek właścicielom mieszkań. Konieczność remontu i przebudowania mieszkania nie jest mile widziana, a każde rozwiązanie inne od niszczycielskiego remontu jest chętnie brane pod uwagę. Jedną z takich opcji jest ściana działowa z karton-gipsu oraz rozsuwane drzwi. Oba rozwiązania można wdrożyć bez większych rewolucji, a sprawować się będą bardzo dobrze. Zatem jak oddzielić kuchnię od salonu? Odpowiedzi poniżej.

 

Ściana działowa

Na pytanie, jak oddzielić kuchnię od salonu – zwykle pierwszą odpowiedzią jest wybudowanie ściany. Teoretycznie jest to najlepsze rozwiązanie, choć w praktyce wymaga dużych nakładów pracy, wiele czasu oraz nieuniknionego rozgardiaszu towarzyszącemu remontowi. Bardzo dobrą alternatywą do wstawiania ściany jest wykorzystanie płyt kartonowo gipsowych. Remont również będzie wprowadzał mały zamęt, ale brak konieczności murowania znacznie skróci czas remontu oraz da równie dobre efekty.

Ściany a w zasadzie płyty kartonowo gipsowe są cienkie, mają kilka centymetrów grubości. Na rynku dostępne są różne modele m.in. takie, które są odporne na wilgoć. Używa się ich właśnie w kuchniach czy łazienkach. Montaż takich płyt jest bardzo szybki, a specjaliści w ciągu jednego dnia powinni skończyć cały remont i oddać gotową do użytku ściągnę. Na niej możemy umieścić praktycznie wszystko — od ciekawych malunków po półki czy szafki. Dużym plusem tego rozwiązania są właśnie względy estetyczne i wykończeniowe. Taką ścianę możemy wykończyć farbami, fototapetami, cegiełkami ozdobnymi czy wieloma innymi materiałami — np. drewnem. Powierzchnia ta daje duże możliwości i z pewnością będzie doskonałym sposobem, aby wprowadzić nowe elementy graficzne zarówno do salonu, jak i kuchni.

Przesuwne drzwi ozdobne

Jeśli zależy nam oprócz rozdzielenia kuchni od salonu na funkcjonalności, doskonałym pomysłem jest przesuwana ściana ozdobna w postaci dużych drzwi. Takie wykończenie skutecznie i na stałe oddzieli dwa pomieszczenia od siebie a w razie potrzeby — np. świąt czy przyjazdu znajomych w ciągu kilku minut umożliwi otwarcie kuchni na salon. Znacznie ułatwi to podawanie dań czy zwiększy powierzchnię użytkową. Rozwiązanie takie daje zarówno plusy stałego przedzielenia, jakie daje ściana kartonowo gipsowa, ale i również możliwość otwarcia w krótkim czasie kuchni na salon. Przesuwane drzwi mogą być wykonane w bardzo wielu stylach. Mogą być zarówno miejscem, na którym znajdą się dzieła z drewna w postaci płaskorzeźby czy prostymi drzwiami w stylu industrialnym. Istnieje bardzo wiele rodzajów przesuwnych drzwi. Jedne mogą składach się w harmonijkę, dając możliwość otwarcia większości przegrody lub przesuwne. Jeśli posiadamy między salonem, a kuchnią już kawałek ściany całkowicie będzie można wysunąć za nią przegrodę i w mgnieniu oka ponownie otworzyć salon na kuchnię. Drzwi przesuwne mogą być również wykonane z innych materiałów jak szkło czy plastik. Daje to duże możliwości dostosowania takich drzwi do panującej już aranżacji w pomieszczeniach. Drzwi rozsuwane są zatem bardzo dobrą odpowiedzią na pytanie, jak oddzielić kuchnię od salonu.