Czym właściwie zajmuje się kancelaria patentowa i czy warto korzystać z jej usług?

Barbara Wieczorek
grudzień22/ 2018

Proces opatentowania jest zawiły i tak naprawdę mało kto wie jak się za niego zabrać. Do tego wykorzystywane są kancelarie patentowe, albo samodzielni specjaliści, którzy zajmują się prawem własności intelektualnej. Z doświadczenia przedsiębiorców wiemy, że cenniejsze jest zatrudnienie kancelarii, która może bardziej kompleksowo zbadać sprawę spojrzeć na nią z wieloletniego doświadczenia i z różnych, często międzynarodowych perspektyw.

 

Pełen zakres usług kancelarii patentowej

Warto wiedzieć, że opatentowanie produktu ma ograniczenie narodowe lub międzynarodowe i należy je rozpatrywać zawsze w szerszym kontekście. Przykładowo jeżeli zgłosimy patent w Polsce i pominiemy procedurę rejestracji za granicą, a  wtedy konkurencyjna firma może wejść na rynki zagraniczne. Mało tego, oni również zadbają o patent na tych rynkach, co zamknie nas w granicach jednego państwa.

Do całej tej teorii warto dodać fakt, że najlepsze technologie świata można podrobić już tylko w 6 tygodni! Oczywiście, nie zawsze efekt jest taki sam, ale jego skutki z reguły są podobne – ba czasem nawet lepsze i tańsze w produkcji.

Profesjonalna kancelaria patentowa wspomoże firmę w rejestracji patentów i znaków towarowych, doradzi zakres ochrony, który z jednej strony nie ograniczy firmy finansowo, a z drugiej pozwoli jej w pełni realizować potencjał ekonomiczny wynikający z prawa do wyłączności intelektualnej.

Czym zajmują się kancelarie patentowe?

Z reguły są to cztery duże działy, które można by opisywać godzinami. Dlatego tutaj tylko je wymieniamy:

  • Patenty
  • Znaki towarowe
  • Znaki i wzory przemysłowe
  • Prawa autorskie

Częstą usługą jest także reprezentacja patentowo-prawna i doradztwo w tym zakresie. Kancelarie patentowe są w stanie zajmować się całą administracją związaną z papierami firmy, pilnować terminów i trzymać rękę na pulsie w przypadku pojawienia się nowych konkurencyjnych technologii. Naszym zdaniem korzystanie z tego typu usług jest konieczne dla firm działających na rynku szerszym niż regionalne. Już nawet małe przedsiębiorstwa technologiczne mogą śmiało skorzystać z działalności kancelarii.

https://urbantraffic.pl https://hankasa.com.pl https://lubsacro.pl/kuchnia-zaaranzowana-na-nowo/