Dlaczego dom z drewna jest dzisiaj taką alternatywą dla budownictwa murowanego?

Dlaczego dom z drewna jest dzisiaj taką alternatywą dla budownictwa murowanego?
Barbara Wieczorek
luty01/ 2018

Eleganckie i subtelne domy drewniane nijak maja się do klasycznego budownictwa uprawianego w Polsce od lat. Dom drewniany zachwyca swoja kubaturą, nawiązuje do przyrody i co najważniejsze: jest zdecydowanie tańszy od domu budowanego klasycznymi metodami. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu domach?

Dom drewniany jako synonim szczęścia!

Budową domów drewnianych zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak mawit.com.pl. Poza samą budową w swojej ofercie mają one przede wszystkim dziesiątki interesujących projektów domów drewnianych, wśród których na specjalne wyróżnienie zasługują domy z możliwością zabudowy poddasza czy też domy piętrowe. Projektanci pracujący nad konkretnymi wzorami zadbali o to, aby wewnątrz budynku znajdowało się jak najwięcej naturalnego światła. Istotne było także połączenie przestrzeni, aby wnętrze wydawało się optycznie większe. W wyniku tych prac powstały projekty zakładające obszerną kuchnię, salon i jadalnię na parterze oraz sypialnie na piętrze czy na poddaszu. Warto także wspomnieć o garażach oraz podjazdach pod domami.

Dlaczego dom z drewna wzbudza tak wiele kontrowersji?

Budowa domów drewnianych odbywa się w przeciągu kilku miesięcy – dom z drewna wznoszony jest etapami, przy zastosowaniu drewna jako głównego materiału budulcowego. Jedynym elementem murowanym takiej budowli są jego fundamenty. Nie ma więc potrzeby oczekiwania na cieplejsze miesiące – dom drewniany możemy wznosić bez względu na porę roku. Czas wybudowania domostwa zależny jest od tego, czy ma być on oddany w stanie surom zamkniętym czy też w stanie deweloperskim. Wielu wykonawców zaproponuje nam również kompleksowe wykończenie wnętrza domu. Koszty budowy domu drewnianego są o ok. 30% niższe niż analogiczny dom murowany.