Dlaczego trzeba jak najszybciej uzupełnić braki zębowe?

Barbara Wieczorek
maj03/ 2018

Utrata zębów coraz częściej zdarza się w młodym wieku i już po 30 roku życia wielu pacjentów skarży się na rozległe braki w jamie ustnej. Może być to spowodowane przez nieprawidłową, niedbałą higienę, dietę czy choroby. Oczywiście w starszym wieku zęby stają się słabsze i również się je traci. W każdym wypadku konieczne jest jak najszybsze uzupełnienie tych miejsc.

Protetyka Katowice – dlaczego nie można lekceważyć braków w uzębieniu?

Oczywiście jednym z aspektów są względy estetyczne. Braki, nie tylko z przodu, ale także w każdym miejscu w łuku wyglądają źle, sprawiają wrażenie zaniedbania. Wpływa to negatywnie na odbiór całego człowieka i może stanowić poważną przeszkodę w osiąganiu sukcesów na drodze zawodowej oraz prywatnej. Dlatego nawet w przypadku jednego braku, warto odwiedzić klinikę zajmującą się protetyką w Katowicach czy innym mieście w kraju. Dentysta protetyk obejrzy całą jamę ustną i sprawdzi, co można zrobić, aby poprawić efekty wizualne.

Znacznie ważniejszy jest jednak aspekt zdrowotny. Przede wszystkim brak jednego lub kilku zębów w łuku powoduje wysuwanie się innych ze swego miejsca. Zęby stają się krzywe, a z czasem również mogą mieć tendencję do ruszania się i wypadania. Jeżeli sprawa zostanie zaniedbana, dentysta protetyk niekiedy nie jest w stanie już naprawić tego fragmentarycznie, zaś zmuszony jest do usunięcia wszystkich zębów i uzupełnienia całościowego.

Protetyka Chorzów – jak najwcześniejsze działanie

Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt, związany ze zdrowiem układu pokarmowego. Kiedy brakuje zębów, szczególnie większej ilości, trudno dokładnie rozgryzać i rozcierać pokarm. Tym samym trafia on do żołądka w kawałkach, co nie sprzyja trawieniu. Dodatkowo, jeżeli spojrzeć na jamę ustną, wraz z utratą zęba, dziąsła ulegają zanikowi. Może się okazać, że jeżeli po 20 latach od utraty uzębienia odwiedzimy protetyka w Chorzowie, to nie będzie podstaw do skutecznej implantacji i zostanie już tylko możliwość korzystania z protezy zębowej.

Jednym z bardziej widocznych aspektów braku zębów jest zmiana w wyglądzie twarzy. Staje się ona szczupła i zapadnięta, a niekiedy broda wygina się w charakterystyczny łuk. Zdecydowanie odbiera to urodę i postarza, a wraz z upływem lat będzie się to prezentowało coraz gorzej. Jak widać istnieje wiele czynników, które powinny skłaniać do jak najwcześniejszego udania się do protetyka w Katowicach czy Chorzowie lub po prostu w miejscu swego zamieszkania. Nowoczesne metody protetyki pozwalają dobrać sposób uzupełnienia zębów dopasowany do preferencji i zasobności portfela.