Domy bez działki – odpowiedź na coraz większą mobilność społeczeństwa

Barbara Wieczorek
sierpień11/ 2018

Obecnie wiele osób chciałoby mieć domek na działce, aby móc spędzać czas na świeżym powietrzu, ale nie wszyscy decydują się na budowę domu jednorodzinnego. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie są domy bez działki, dostępne w sporej ilości ciekawych wersji.

Czym są domy bez działki?

To pojęcie dotyczy wszystkich budowli o małej powierzchni, które mogą być budowane na działkach nie mających uprawnień budowlanych w rozumieniu przepisów prawa.

Domy o niewielkiej powierzchni muszą spełniać ściśle określone kryteria, przede wszystkim co do powierzchni użytkowej. Ważną sprawą jest fakt, że nie mogą posiadać fundamentów, ani podpiwniczenia.

Domy tego typu kupuje się w całości, są przywożone na miejsce przeznaczenia przez producenta lub można zdecydować się na zabudowę modułową. Ta druga wersja pozwala na rozbudowanie domu o dodatkowe funkcje, jednak nie może on przekraczać dopuszczalnej prawem powierzchni.

Jakie wersje małych domów rekreacyjnych są dostępne?

Najbardziej popularne są obecnie domy bez działki typu fińskiego, wykonane z estetycznych desek drewnianych. Budowle spełniają wszelkie standardy i zapewniają komfortowe mieszkanie.

Domki holenderskie są także bardzo często kupowane przez osoby poszukujące mobilnego mieszkania. Są one komfortowo wyposażone i nieco przypominają luksusowe przyczepy campingowe.

Naszym polskim projektem tego typu zabudowy są domy z bali. Te wykonane na wzór zabudowy góralskiej posiadają ściany zbudowane z okrągłych solidnych bali, co daje nie tylko korzyści cieplne, ale także sprawia, że te domy są po prostu piękne i doskonale komponują się z otoczeniem.

Domki modułowe to także segment, który zyskuje coraz większą popularność z uwagi na możliwość dowolnego projektowania układu pomieszczeń, a także rozbudowy o dodatkowe funkcje.

Jakie przepisy prawa budowlanego obowiązują mobilne domy?

W przypadku małych domów, które stawia się na działkach rekreacyjnych, nie ma konieczności uzyskania wielu pozwoleń, które są konieczne w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Jednak pewne formalności są niezbędne.

Najważniejszą sprawą jest powierzchnia użytkowa takiego domku. Nie może ona przekraczać dopuszczalnych norm, które są zawarte w prawie budowlanym.

Przed rozpoczęciem budowy należy zawiadomić właściwy urząd o planowanym zakresie i sposobie wykonania prac.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.