Szczelne okna to podstawa izolacji cieplnej w każdym domu czy mieszkaniu. Jednak aby spełniała ona swoją funkcje wymiana okien musi być przeprowadzona w sposób fachowy i profesjonalny
Solidność to podstawa
Każdy z nas zdaję sobie sprawę z zalet szczelnych i odpowiednio izolowanych okien. Oznacza to mniejszą utratę ciepła, a tym samym niższe rachunki za ogrzewanie mieszkania. Dodatkowo szczelne okna, to większy komfort i radość mieszkania. Kiedy jednak wymiana okien odbędzie się w sposób niewłaściwy, to nawet najlepsze jakościowo okna nie będą w stanie zrównoważyć błędów montażu. Przede wszystkim dojdzie do strat ciepła, zwłaszcza w miejscu montażu stolarki. Należy się także spodziewać zbierania się wody kondensacyjnej, a w efekcie rozwoju pleśni.
Na co zwrócić uwagę?
Musimy zwrócić baczną uwagę czy łączenie ze ścian jest uszczelnione fachowo i nie przepuszcza powietrza. Dzięki temu ciepłe powietrze z mieszkania nie będzie wnikać w szczeliny, gdzie po schłodzeniu, tworzyć się będzie woda, a co za tym idzie, stwarzać naturalne i doskonałe warunki do rozwoju pleśni. Niezwykle ważne jest też zadbanie o to, żeby wewnętrzna płaszczyzna była dokładnie wypełniona materiałem izolacyjnym. Dzięki temu zadbamy o odpowiednią izolację cieplną i dźwiękową. Warto także zadbać aby spoina montażowa zastosowana od strony zewnętrznej był umieszczona na tyle dokładnie aby uczynić okna odpornymi na działanie wiatru, a także zacinającego deszczu. Warunek ten dotyczy nie tylko samych okien ale też ich połączenia z parapetem. Ostatecznie zwróćmy uwagę na sam montaż okien pod kątem ich mocowania. Te powinno się odbywać za pomocą kołków lub kotew drzewnych. Absolutnie niedopuszczalne jest montowanie okien za pomocą gwoździ. Rozwiązanie takie nie spełnia bowiem obowiązujących aktualnie wymogów technicznych.