Jak dbać o piżamę?

Barbara Wieczorek
listopad27/ 2019

Piżama damska to wbrew pozorom ważna część garderoby, którą kobieta ma na sobie przez około jedną trzecią doby. Nie należy zatem lekceważyć takiego stroju, ale odpowiednio o niego zadbać. Poniżej kilka wskazówek w tym zakresie.

Piżama – dlaczego jest ważna?

Piżamy damskie pełnią kilka funkcji. Główną z nich jest zapewnienie odpowiedniego komfortu podczas snu. Nocny odpoczynek to bardzo istotna część życia, która wpływa na zdrowie psychofizyczne i prawidłowe funkcjonowanie organizmu w ciągu całego dnia. Piżama musi być więc wygodna, dobrze dostosowana, stworzona z właściwej tkaniny, która nie spowoduje żadnego dyskomfortu i umożliwi relaks.

Nie oznacza to jednak, że piżamy damskie mają być jedynie praktyczne. Dla wielu pań komfort wiąże się również z właściwym wyglądem i prezencją. Piżama damska, która odpowiada trendom panującym aktualnie w modzie, to dla sporej liczby kobiet równie istotna sprawa, jak wygoda i użyteczność. Wszystko zależy tu oczywiście od potrzeb konkretnej użytkowniczki.

Czystość

Każda piżama wymaga regularnego prania. Najlepiej dokonywać tego przynajmniej co kilka dni. Nocą ciało człowieka często poci się, przez co strój staje się po paru użyciach nieświeży. Nietrudno zauważyć, że nałożenie wypranej piżamy korzystnie wpływa na przyjemność snu. Czystość nocnego stroju i pościeli są zatem niezwykle istotne, zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Sposób prania piżamy zależny jest od kilku kwestii, z której najistotniejszą jest rodzaj i gatunek materiału.

Najpopularniejsze wersje bawełniane zwykle wymagają temperatury około 60 stopni, a także dowolnego środka piorącego i płynu do płukania. Nieco ostrożniej należy postępować z modelami np. jedwabnymi, które często źle reagują na niektóre typy detergentów, a także zbyt wysoką temperaturę. Na pewno należy sprawdzić metkę piżamy. Producenci zawsze umieszczają tam wszelkie informacje odnośnie prawidłowego prania danej tkaniny.

Prasowanie

Dbanie o piżamę wiąże się również z jej prasowaniem. Gładki ubiór, pozbawiony nieestetycznych zagnieceń, nie tylko znacznie lepiej się prezentuje, ale jest także przyjemniejszy w użytkowaniu.Przystępując do prasowania, trzeba pamiętać, że w tym wypadku także spore znaczenie ma rodzaj tkaniny.

Typ materiału przekłada się bowiem na dobór odpowiedniej temperatury nagrzewania żelazka. Zbyt gorące urządzenie może szybko zniszczyć niektóre odmiany, np. jedwabne. Na pewno bawełniane piżamy damskie nie powinny stanowić pod tym względem żadnego kłopotu. Informacje na ten temat również zawarte są na metkach.

https://chuck.com.pl/uzywany-kask-do-jazdy-konnej-warto/ https://fluent-access.com/oryginalna-lazienka-jak-ja-zaaranzowac/ https://defendingwisconsin.org/czy-drzwi-pozarowe-sa-obowiazkowe-w-domach-jednorodzinnych/