W przypadku zakupu baterii łazienkowych warto na chwilę odłożyć względy stricte estetyczne i zająć się przede wszystkim ich funkcjonalnością.
Co wziąć pod uwagę podczas zakupu baterii do łazienki?
Mimo, że w ostatnim czasie na rynku pojawiają się baterie łazienkowe z włókien poliwęglanowych czy ceramiki to wciąż korpusy produkowane są z mosiądzu. Jakość stopu może być jednak różna, w zależności od tego jaka jest w nim zawartość poszczególnych pierwiastków. Jeśli zaoszczędzono na miedzi to mosiądz może być bardziej podatny na uszkodzenia czy mniej elastyczny. Niestety w sklepie nie da się tego sprawdzić. Poza tym niekiedy korpus jest cieńszy niż powinien być. Ponadto warto zwrócić uwagę na zastosowanie głowicy ceramicznej. Takie baterie są bowiem wytrzymałe.
Wyposażenie baterii łazienkowych
Wyposażenie baterii do łazienek uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma miejsce jej przeznaczenia – wanna czy umywalka. Pewne elementy są jednak wspólne dla kilku typów baterii. Od jakiegoś czasu standardem są już w zasadzie głowice ceramiczne. Dzięki nim baterie łazienkowe nie przeciekają. Szerokość takiej głowicy wpływa na wielkość strumienia wody. Zwykle jest to 35 lub 40 mm. Pierwsze nadają się do mniejszych urządzeń sanitarnych np. umywalki, a drugie mają większą regulację strumienia oraz wyższą wytrzymałość. Coraz popularniejsze są perlatory, a więc swego rodzaju sitka montowane na wylewce, których zadaniem jest napowietrzanie strumienia wody. W ten sposób zwiększa się jego objętość, a spada zużycie wody. Takie aeratory stosowane są zarówno w przypadku umywalek, jak i wanny czy kabin prysznicowych. Więcej informacji o bateriach łazienkowych znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/baterie.
Ważne detale
Wiele sprzedawanych obecnie baterii łazienkowych posiada zawór spustowy zwany niekiedy automatycznym korkiem. Otwiera się go i zamyka przy pomocy specjalnej dźwigni znajdującej się na korpusie baterii. Takie korki montowane są w bateriach bidetowych czy umywalkowych. W modelach wannowych nie jest to już tak powszechne. Ponadto duże znaczenie mają wszelkiego rodzaju elementy ruchome np. wężyki przyłączeniowe. W przypadku węża baterii natryskowej ważny jest np. rodzaj zastosowanego materiału. Jeśli będzie on kiepskiej jakości to szybko pokryje się kamieniem i popęka. Dobrze sprawdzają się np. plecione podwójnie stalowe węże o znacznej wytrzymałości na rozciąganie. Są one bardzo żywotne i objęte najczęściej 10-letnim okresem gwarancyjnym. Z kolei węże wykonane z PCV są najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Wystarczy je przetrzeć szmatką.