Najpopularniejszą formą zabiegu fizjoterapeutycznego okazuje się masaż klasyczny stanowiący podstawową pozycję w ofercie profesjonalnych gabinetów i ośrodków SPA. Pierwsze skojarzenie z typowym ugniataniem, głaskaniem i uciskaniem ciała to relaks. Niewątpliwie, odprężenie jest gwarantowane, jednak zalet masowania okazuje się być znacznie więcej.
Szerokie spectrum zastosowania
Wykorzystanie masażu klasycznego jest powszechne z tego względu, że zabieg ten wykazuje silne działanie lecznicze. Wielu pacjentów decyduje się na regularne odwiedziny placówek fizjoterapeutycznych nie tyle w celach relaksacyjnych, co zwłaszcza po to, aby ulżyć bólom kręgosłupa czy grzbietu. Charakteryzowana forma terapii doskonale sprawdza się w głównej mierze przy rozlicznych dolegliwościach ortopedycznych. Jest to też świetna alternatywa dla osób walczących z chorobami natury neurologicznej. Dzięki rozbudowanemu zestawowi rozlicznych technik masowania, mięśnie zostają pobudzone, zaktywizowane, wzmocnione, a także rozluźnione. Ciało przestaje być sztywne, spięte. Tkanka nie jest zbita, lecz elastyczna i miękka. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu, ani skrępowania przy wykonywaniu ruchów.
Bez omawianego rodzaju zabiegu fizjoterapeutycznego jakim jest masaż klasyczny nie byłoby możliwości przeprowadzać efektywnego leczenia narządów ruchowych. Jeżeli chodzi o tę dziedzinę medycyny, to jest ona nieoceniona i nie do zastąpienia przez żadne nowoczesne techniki bądź innowacyjne środki farmakologiczne. Do trwałej eliminacji rozmaitego typu kontuzji i urazów wystarczy systematyczne poddawanie się masowaniu. Skuteczność w tym przypadku jest gwarantowana. Warto również wspomnieć, iż tradycyjny masaż, nawet ten realizowany w celach typowo relaksacyjnych, powinien być idealnie dostosowany do potrzeb pacjenta oraz stanu w jakim jest jego ciało. Biorąc pod uwagę różne przypadki, stosuje się masaż całościowy – wykonywany od dołu do góry, jak także masaż skoncentrowany na danym fragmencie sylwetki – przeważnie plecach, grzbiecie, nogach.
Wszechstronne działanie
Umiejętnie przeprowadzany masaż klasyczny to strzał w dziesiątkę, jeśli w grę wchodzi konieczność pobudzenia tkanek do intensywniejszej niż dotychczas pracy. Zestawiając ze sobą techniki masowania takie jak ugniatanie, głaskanie, wibrowanie, roztrząsanie, czy też pocieranie – nierzadko wybawiamy pacjenta od trwałych, poważnych schorzeń związanych z zanikaniem mięśni. To doskonała metoda regeneracji oraz polepszenia ukrwienia. Wszystko zaś wynika z pozytywnego oddziaływania masażu klasycznego na pracę układu krwionośnego i limfatycznego, które pod wpływem różnorodnych, energicznych i odpowiednio dobranych ruchów i gestów składających się na masaż klasyczny, znakomicie aktywizują wyżej wspomniane systemy naszego organizmu.
Pacjent wstający z łóżka do masażu czuje się zrelaksowany, bowiem standardowy zabieg tej kategorii wycisza, uspokaja i koi nerwy. Wszelkie bodźce trafiają do mięśni sprawniej, szybciej, dogłębniej. Tym samym, nie powinno nikogo dziwić, iż pacjent czuje się błogo i lekko. Z badań naukowych wynika jednoznacznie, iż osoby regularnie poddające się masażowi klasycznemu mają dużo efektywniejsze trawienie. Przyspiesza on przyswajanie wartości odżywczych znajdujących się w zjadanych produktach, ale też reguluje nienaganną przemianę materii. Kalorie w systematycznie masowanym organizmie spalane są błyskawicznie. Nie zapominajmy także o pozytywnym wpływie charakteryzowanego zabiegu na ruchomość stawów oraz poprawę ich elastyczności.
Konkretne wskazania
Potwierdzona medycznie skuteczność masażu klasycznego sprawia, że zabieg ten jest proponowany pacjentom cierpiącym na rozliczne dolegliwości. Co ciekawe, nie tylko chodzi o tradycyjne urazy, czy niedomaganie fizyczne, ale również jest to bardzo przydatna terapia psychiatryczna. Dzięki masowaniu ciała, w tym pleców oraz karku, dochodzi do wydzielenia dużych ilości serotoniny, czyli tzw. „hormonu szczęścia”. To doskonała alternatywa wobec szkodliwych psychotropów, stanowiąca znakomity poprawiacz nastroju. Z jednej strony masaż klasyczny pełni rolę zabiegu relaksacyjnego, z drugiej przynosi również szereg korzyści kosmetycznych- uelastycznia skórę, umożliwia jej oddychanie, redukuje martwy naskórek, ujędrnia.
Przykładów leczniczego wykorzystania masażu klasycznego naprawdę jest cała masa. Warto jednak do tych zdecydowanie najistotniejszych zaliczyć łagodzenie negatywnych skutków stłuczeń, skręceń oraz zwichnięć. Ugniatanie bądź rozcieranie przynosi ukojenie zmęczonym stawom i ścięgnom. Jest to także skuteczna forma przeciwdziałania i likwidowania powstałych już, niekiedy wręcz przewlekłych stanów zapalnych mięśni. Z pracy dobrego fizjoterapeuty z doświadczeniem wypada skorzystać też i tym pacjentom, którzy cierpią na rozliczne choroby zwyrodnieniowe oraz reumatyzm. Masaż klasyczny stanowi także rewelacyjny przyspieszacz gojenia się blizn.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA