Jak wybrać najlepszy lakier do zacisków hamulcowych?

Barbara Wieczorek
marzec11/ 2018

Lakiery do zacisków hamulcowych za kilkanaście złotych kuszą atrakcyjną ceną. Jednak nawet w przypadku najdroższych lakierów cena nie jest tak wysoka, by kierować się wyłącznie nią. Jakie czynniki mają znaczenie i jak wybrać najlepszy lakier do zacisków hamulcowych?

Oferta lakierów do zacisków hamulcowych

Na rynku nie brakuje ani producentów lakierów, ani różnych ich typów. Sprzedawane są zarówno lakiery w sprayu, jak i w postaci płynnej, przeznaczonej do nanoszenia pędzlem.

Oferowane są zarówno pojedyncze lakiery, jak i bardziej profesjonalne zestawy wraz z akcesoriami – środkami do oczyszczenia zacisku przed malowaniem czy utwardzaczem zapewniającym lepszą trwałość nowej powłoki.

Lakier do zacisków hamulcowych – właściwości

Ze względu na bardzo wymagające warunki, w jakich pracują hamulce samochodowe, lakier musi być odporny na szereg czynników. Chodzi tu przede wszystkim o temperaturę i jej gwałtowne zmiany (wjechanie rozgrzanym samochodem w zimną kałużę to dla hamulców istny szok termiczny), wilgoć, sól i środki chemiczne, wreszcie promieniowanie UV czy nawet wstrząsy.

Warto pamiętać, że lakiery do zacisków hamulcowych poddawane są naprawdę silnym obciążeniom – i choćby najgłośniej reklamowany lakier np. do malowania balustrad nie podoła zadaniu. Wybierajmy więc produkty przeznaczone konkretnie do zacisków hamulcowych, a nie uniwersalne preparaty „do wszystkiego”.

Ostateczna decyzja to… rzecz gustu

Oprócz kwestii technicznych w przypadku lakierów do zacisków hamulcowych są jeszcze kwestie czysto estetyczne. Producenci oferują lakiery w różnych kolorach, matowe, metaliczne, niekiedy z dodatkowymi efektami. Na co się zdecydować?

Choć wybór koloru zacisków to od początku do końca rzecz gustu właściciela samochodu, to nad decyzją warto chwilę dłużej się zastanowić. Podobający się z początku, odważny pomysł może nie przetrwać próby czasu – a seledynowe zaciski w brązowej Skodzie szybko zaczną kłuć w oczy.

Nie tylko wygląd zacisków ma znaczenie

Zawsze bezpiecznym wyborem jest czarny lakier do zacisków hamulcowych, podobnie lakier srebrny. Czerwone zaciski kojarzą się jednoznacznie sportowo, natomiast białe czy żółte – zwłaszcza na tle ciemnego nadwozia – natychmiast zwracają na siebie uwagę. Zadbajmy więc o to, by ich oprawa była równie efektowna.

Ładne i czyste felgi, niezużyte tarcze hamulcowe oraz pomalowane wysokiej jakości lakierem zaciski to przepis na sukces. Niewielkim nakładem czasu i pieniędzy można zupełnie odmienić wygląd swojego samochodu i tchnąć weń nowe życie.

Farbę od zacisków kupisz na Lakiery24.com

https://o-kultury.pl https://urbantraffic.pl https://rattanmeble.com.pl