Jak zacząć skitouring?

Barbara Wieczorek
grudzień09/ 2018

Górska turystyka narciarska (skitouring) to coraz bardziej atrakcyjna zimowa aktywność fizyczna. Swoją popularność zawdzięcza dzięki ekstremalności i dzikości. Na trasach skiturowych można poczuć bliskość z naturą i doświadczyć jej siły.

Jak się dobrze przygotować do swojej pierwszej wyprawy?

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytania: „Jakim skitourowcem chcesz zostać? Czego oczekujesz?”. Od odpowiedzi zależy dobór wyposażenia czy trasy. Trasy skiturowe charakteryzują się różnorodnością.

Jeśli chodzi o sprzęt, to podstawowymi elementami są narty, wiązania i buty. Poza tym korzysta się także z kijów, plecaka, kasku, a nawet zestawu lawinowego. Odpowiednio dobrany sprzęt (i do postury i charakterystyki uprawianego skitouru) pozwoli bezpiecznie pokonać nam trasy skiturowe, które sobie wyznaczymy.

Rozpoczynając zabawę ze skitourem warto także sprawdzić wcześniej przygotowane trasy skiturowe, na których podszkolimy swoje umiejętności i nawyki. Dobrym rozwiązaniem są udostępnione zimowe ścieżki górskie (które są najczęściej szlakiem turystycznym).

Charakterystyka kategorii skitouringu

Istnieje wiele rodzajów skitouru, które można uprawiać. Trzema najpopularniejszymi kategoriami są:

Podejściowiec – chodzenie wieczorami po zamkniętych stokach narciarskich, aby zwyczajnie odpocząć.

Wszędołaz – typowa turystyka narciarska. Jest to wchodzenie na zbocze i zjeżdżanie z niego. Osoba taka ceni sobie oba te etapy, jednak nie przepada za bardzo trudnymi zjazdami.

Freeraider – najbardziej ekstremalna z kategorii. Polega na zaliczaniu najtrudniejszych i najbardziej stromych zjazdów w górach, uprawiając narciarstwo tam, gdzie osoby z innych kategorii nawet by nie weszły.

Grunt to wyposażenie

Niezależnie od tego, jaki typ skitouru chcemy uprawiać, to musimy postarać się o odpowiedni sprzęt. Z innego rodzaju nart będziemy korzystać przy hardcore’owych zjazdach, a innego przy zwykłym wieczornym spacerze. Jaki sprzęt wybrać?

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska

Gdy jesteśmy podejściowcem, to zależeć nam będzie na wygodzie. Narty muszą sięgać do brody, a ich szerokość powinna być mniejsza nić 92 mm. Waga nart waha się od 0,8 do 1,3 kg. Oprócz tego ważne jest, by wiązania i buty były lekkie.

W przypadków kolejnych grup sprzęt będzie bardziej wyszukany. Narty dla wszędołaza powinny mieć długość do nosa, szerokość od 82-95 mm i wagę pomiędzy 1,1 kg, a 1,4 kg. Freeraider potrzebuje natomiast nart sięgających do czoła, o grubości powyżej 95 mm i wadze od 1,3 kg wzwyż. Jeśli chodzi o wiązania, to obaj powinni mieć wiązania kłowe i dobrze trzymające nogę buty.

https://tpzlun.pl https://chuck.com.pl https://worldwideracewalking.com