Jakie uprawnienia mają prawnicy?

Barbara Wieczorek
listopad15/ 2022

Przeciętny człowiek zwykle wrzuci wszystkich prawników do jednego worka i będzie ich traktować tak, jak gdyby wszyscy z nich zajmowali się dokładnie tym samym. Wynika to najczęściej ze zwykłej nieznajomości tematu, graniczącej z ignorancją. No, bo przecież prawnik prawnikowi nierówny.

Ukończenie tego samego kierunku studiów, nawet na tej samej uczelni, nie jest wcale równoznaczne z identycznymi obowiązkami zawodowymi. Albowiem po tych studiach większość absolwentów zwykle udaje się jeszcze na dodatkową aplikację, która ma już określoną specjalizację. W zależności od jej rodzaju osoba posiadająca tytuł prawnika będzie świadczyć wyłącznie wybrane usługi. Czym innym zajmują się przecież radcy prawni, a czym innym adwokaci albo notariusze.

Te same uprawnienia

Niektóre uprawnienia są jednak przypisywane wszystkim osobom posiadającym tytuł prawnika. Jednym z nich jest możliwość reprezentacji klientów w sądach i wszelkich innych organach administracji. Ponadto prawnicy, zwykle niezależnie od swojej specjalizacji, zajmują się udzielaniem porad.

Ich wiedza na temat prawa na ogół jest dość obszerna i pozwala doradzać ludziom w przeróżnych sprawach, nawet tych niezwiązanych ściśle ze specjalizacją prawnika. Ponadto każdy prawnik ma prawo sporządzać i opracowywać różnego rodzaju wnioski np. wnioski o odszkodowanie. Także wszelkiego rodzaju pisma, umowy i inne dokumenty, a także dokonywać ich analizy pod kątem ich zgodności z przepisami.

Do tych standardowych usług można jeszcze dodać całą masę innych. Najłatwiej zapoznać się z nimi bezpośrednio na podstawie oferty konkretnego prawnika, albowiem każdy fachowiec sam przecież ustala, czym tak naprawdę chce się zajmować w życiu zawodowym. Warto się tym zainteresować i wybrać takiego specjalistę, który najlepiej poprowadzi daną sprawę.

Najpierw ustal problem

Każda osoba, która chciałaby skorzystać z pomocy, jaką zapewnia kancelaria prawna, musi najpierw ustalić konkretnie, z jakim problemem do tej kancelarii przychodzi. Dopiero po wyznaczeniu jego typu jest się w stanie właściwie dopasować do niego fachowca, który zdoła się nim zająć. Mimo wszystko najlepiej trafić do tego prawnika, który będzie się specjalizować w dziedzinie, z jaką ma się problem.