Większość osób pracujących decyduje się na korzystanie z kalendarza. W niektórych zawodach jest to wręcz niezbędne, na przykład kiedy umawiamy bardzo wiele spotkań w ciągu każdego dnia. Czy natomiast osoby uczące się – studenci i uczniowie również potrzebują kalendarzy? Do czego mogą je oni wykorzystać?
Dopasowany do potrzeb
Aby kalendarz dobrze nam służył, przede wszystkim musi być dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Zacznijmy od dobrania do siebie formatu. Jeżeli zazwyczaj nosimy niewielkie torebki, duży kalendarz w formacie A4 raczej nie będzie praktyczny. Możemy co prawda korzystać z niego jedynie w domu, ale wówczas cała idea trochę traci swój sens. Najlepiej jest korzystać z kalendarza cały dzień i na bieżąco zapisywać w nim kolejne sprawy i zobowiązania. Warto zatem dobrać format do rozmiaru swojego plecaka lub torby.
Kolejna ważna sprawa to czas, na jaki przeznaczony jest kalendarz. Może się to wydawać oczywiste, ponieważ większość planerów zawiera okres roku kalendarzowego, na przykład od stycznia 2016 do grudnia 2016. Na rynku są jednak również dostępne kalendarze szkolne. Czym się one różnią do tych tradycyjnych? Przykładowo kalendarz szkolny 2016/17 będzie zawierał okres od września 2016 do sierpnia 2017, a zatem uczeń będzie mógł zawrzeć jedną klasę w jednym zeszycie, co może być dla niego bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jeśli zatem uczeń czy student nie chce wymieniać kalendarza w trakcie roku szkolnego, dobrze aby zakupił na przykład taki kalendarz szkolny 2016/17 na stronie http://www.maximat.pl/p348,planer-kalendarz-szkolny-na-kolejny-rok-2016-17-59x84cm-a1.html.
Trzecia bardzo istotna kwestia to miejsce na notatki. Musimy zastanowić się przed zakupem, co właściwie chcemy zapisywać w naszym kalendarzu. Jeśli dokładne plany dnia – przyda się sporo miejsca, na przykład strona na każdy dzień. Jeżeli natomiast jedynie informacje o egzaminach, sprawdzianach i najważniejszych wydarzeniach – być może na jednej stronie zmieszczą się notatki z całego tygodnia i nie ma sensu kupować większego planera.
Co zapisywać?
Co może zapisywać w swoim kalendarzu uczeń? Przede wszystkim informacje związane ze szkołą – prace domowe, terminy sprawdzianów. Dzięki temu może już nigdy nie dostanie jedynki za zapomnienie o zadaniu domowym.
W swoich planach dnia dobrze jest też uwzględnić zajęcia dodatkowe i zapisać je, aby nie obciążać się w dni, w które na nie przychodzimy dodatkowymi obowiązkami.
Na ostatniej stronie lub w innym, łatwo dostępnym miejscu na notatki dobrze jest natomiast napisać swój plan zajęć, razem z salami, w których odbywają się zajęcia, aby móc do niego zerkać.