Mobilni sprzedawcy każdego dania zmagają się z wyzwaniami, jakie wiążą się z handlem obwoźnym. Prowadzenie działalności tego typu wymaga przecież ciągłego przemieszczania się – także z urządzeniami, które są niezbędne do obsługi klientów. Dlatego warto zadbać o to, aby kasa wdrożona w firmie mobilnej wyróżniała się odpowiednimi parametrami. Zarówno technicznymi, jak i fizycznymi.
Przedsiębiorcy najczęściej spotkają się z opinią, że kasy fiskalne do handlu obwoźnego powinny charakteryzować się małymi gabarytami. I jest to oczywiście słuszne stwierdzenie. Wtedy urządzenie rejestrujące zapewni komfort pracy. Jednakże, nie oznacza to wcale, że przenośna kasa nie musi oferować odpowiednich rozwiązań technologicznych, które ułatwiają prowadzenie sprzedaży. Funkcjonalne urządzenia sprawdzają się bowiem w każdych warunkach.
Jakość wykonania urządzeń mobilnych
W przypadku parametrów fizycznych przenośnej kasy fiskalnej nie chodzi tylko o to, że urządzenie powinno być lekkie i kompaktowe. Te cechy technologii mobilnej na pewno są ważne, gdyż przekładają się na komfort wykonywania obowiązków. Niemniej, równie istotna jest jakość wykonania kasy rejestrującej. Zwłaszcza przy prowadzeniu handlu obwoźnego i bazarowego, urządzenie fiskalne będzie narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (kurzu, pyłu, wilgoci) oraz uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym, wybrany model powinien się cechować zarówno dużą wytrzymałością na intensywną eksploatację w wymagających warunkach, jak i szczelnością. Wtedy przedsiębiorca zyska większa gwarancję, że urządzenie bez problemu zniesie trudy codziennego użytkowania.
Funkcjonalna kasa do przenoszenia
Nikt nie powiedział, że urządzenie wdrażane w działalności mobilnej powinno oferować jedynie wygodę pracy. W biznesie tego typu z pewnością znajdzie zastosowanie funkcjonalna kasa fiskalna. Model tego typu zapewni bowiem dostęp do praktycznych rozwiązań technologicznych, np. modułu elektronicznej kopii paragonów, dużej bazy PLU, różnorodnych interfejsów komunikacyjnych czy programowania skrótów klawiszowych. Pisząc w największym uproszczeniu, wdrożenie wszechstronnego urządzenia na pewno przyspieszy obsługę klientów oraz wykonywanie innych obowiązków, które wynikają z prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej.
Handel obwoźny w nowym systemie fiskalizacji
Funkcjonalność technologii sprzedaży jest czymś, co w najbliższym czasie na pewno zyska na znaczeniu. W 2018 roku, po ustanowieniu nowych przepisów fiskalnych, na rynku zaczną być dostępne nowe kasy rejestrujące – modele online. Z dotychczasowych założeń wynika, że urządzenia tego typu będą stale współpracowały z systemem nadzorowanym przez Ministerstwo Finansów. Transmisja danych z kas fiskalnych online do serwerów MF ma jednak przebiegać w oparciu o łącze internetowe. Jak z takim wyzwaniem poradzą sobie właściciele mobilnych działalności gospodarczych?
Przydatne informacje w tej sprawie prezentuje strona o kasach fiskalnych w 2018. Okazuje się, że nowe regulacje prawne przewidują sytuacje, w których przedsiębiorca będzie miał problemy z przesyłaniem danych do MF. Niemożność taka wystąpi m.in. wtedy, gdy w miejscu prowadzenia sprzedaży nie ma dostępu do żadnego łącza internetowego. Wówczas podatnik będzie musiał zgłosić się do właściwego Urzędu Skarbowego i złożyć prośbę dotyczącą przesyłania danych w określonych odstępach czasu. Niewykluczone, że w przypadku działalności mobilnej będzie się to po prostu odbywało po powrocie podatnika do głównej siedziby firmy lub nawet do domu.