Kupno roweru dla początkujących – na co zwracać uwagę?

Barbara Wieczorek
lipiec16/ 2019

W jeździe na rowerze jedno jest pewne – nigdy nie jest za późno, by zacząć. Być może chcesz wrócić do tego sportu po latach. A może dopiero teraz zdecydowałeś, że wolisz przy pedałowaniu podziwiać widoki, niż białą ścianę sali na siłowni. Bez względu na motywację, dobry rower to podstawa. Jak go wybrać, jeśli zaczynasz swoją przygodę rowerową?

Postaw na solidność, nie specjalizację

Wybierasz właśnie sprzęt, który ma szansę błyskawicznie pomóc powrócić Ci do formy. Pamiętaj przy tym, że jest tylko jedno podstawowe zadanie, które powinien on spełniać – ma jechać przed siebie i pozwolić sobą kierować. W ferworze zakupów niezwykle łatwo jest poczuć przytłoczenie propozycjami z reklam czy katalogów producentów, którzy obiecują, że kupno ich górala czy crossa uczyni z ciebie mistrza kolarstwa.

Zapewne wiesz dobrze, że w mistrza może przemienić Cię jedynie planowy, wyczerpujący trening, wszystko inne to tylko dodatki. Nie zastanawiaj się zatem na rozbudowanymi, pełnym dodatków i gadżetów modelami, a zamiast tego wybierz rower, który znajduje się w Twoim zasięgu finansowym i ma dobre opinie. Przykładowo, jeśli masz na oku klasyczne rowery Merida Kraków jest miastem, gdzie z pewnością znajdziesz szeroki wybór prostych modeli.

Znaczenie niezawodności i dobrej gwarancji

Zapaleni miłośnicy dwóch kółek, dla których wycieczka rowerowa w weekend to synonim najlepiej spędzonego czasu, to na ogół również eksperci od konserwacji i napraw swoich ukochanych pojazdów. To wiedza, bez której nie sposób się obejść na długich wyprawach w odludne tereny, gdzie nie można liczyć na pomoc pobliskiego warsztatu.

Takie osoby potrafią kupić używany, niemal rozlatujący się rower za grosze, by w krótkim czasie przemienić go w godne pozazdroszczenia cudo. Jeśli jednak dopiero przyzwyczajasz się do regularnej jazdy, nie odbieraj sobie motywacji przez kupno sprzętu, który Ci na nią nie pozwoli. Wszystkiego nauczysz się z czasem – na razie zdecyduj się na nowy rower na gwarancji, a o porady w sprawie podstawowych napraw zapytaj pracowników dobrego sklepu (jak rowery Merida Kraków).

Nie zapomnij o marce – to nie tylko puste słowa!

Początkujący w świecie jazdy na rowerze często zastanawiają się, jak to możliwe, że sprzęty, które pozornie nie różnią się wyglądem, mogą odbiegać od siebie ceną nawet do kilku tysięcy złotych. Odpowiedź najczęściej tkwi w jakości podzespołów, jakie zostały użyte do produkcji roweru. O ile kupno makaronu produkcji marketowej to zazwyczaj dobry pomysł, o tyle w przypadku roweru możemy nie być podobnie zadowoleni.

Wybierając model znanego producenta, masz pewność, że uzyskasz wszystkie informacje na temat produkcji i wytrzymałości podzespołów. Jeśli przejedziemy po nierównych, wyboistych chodnikach rowerami Merida Kraków czy inne duże miasto nie będą stanowiły większego wyzwania. Jeśli jednak spróbujemy tego samego na rowerze z marketu za 400 zł, może to oznaczać kilka siniaków i długotrwałą niechęć do pedałowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://agasport.com.pl/promocje-merida-cat-78 – rowery merida Kraków