Lakierowanie felg – drugie życie sfatygowanej alufelgi

Barbara Wieczorek
sierpień08/ 2017

Zakup aluminiowych felg zazwyczaj wiąże się z chęcią wyróżnienia samochodu wśród innych fabrycznych egzemplarzy. Te jednak podatne są na uszkodzenia i po dłuższym użytkowaniu przestają wyglądać efektownie. Jak przywrócić im charakter i unikalny wygląd?

Aluminiowe felgi

Zakup alufelg to jednorazowy wydatek, który po pewnym czasie wymaga jednak zabiegów poprawiających ich wygląd – aluminium jest podatne na zarysowania, otarcia i odkształca się przy uderzeniach na przykład o krawężnik. Kupowane są przeważnie głównie ze względu na agresywniejszy wygląd oraz popularne mity, które jednak nie zawsze znajdują przełożenie na fakty.

Popularnym mitem jest choćby ten, który określa alufelgi jako dużo lżejsze od stalowych, co nie zawsze jest prawdą, a zdarzają się nawet komplety równie ciężkie, co felgi stalowe. Nie można natomiast zaprzeczyć, że felgi o odpowiedniej budowie poprawiają chłodzenie hamulców czy poprawiają komfort jazdy, choć to zależy również od opony.

Poprawianie wyglądu alufelg

Jeśli alufelgi są już sfatygowane, a własnoręcznie chcemy im przywrócić świetność, wymagany będzie najczęściej szlif powierzchni za pomocą odpowiedniej gradacji papierów ściernych. Wyrównanie powierzchni będzie niezbędne dla zaaplikowania środków poprawiających ich wygląd oraz konserwujących aluminium.

Powyższy zabieg stanie się również obligatoryjny w przypadku przefarbowania felgi z pomocą lakieru do felg – po odpowiednim przygotowaniu powierzchni przemalowanie alufelgi z pewnością da jej drugie życie, a dodatkowo w tani i prosty sposób uatrakcyjni wygląd całego pojazdu. Odpowiedni lakier do felg wraz z zabezpieczeniem końcowego efektu pozwoli przez długi czas cieszyć się odświeżonymi kołami.

Przemalowanie felg

Wspomniany wyżej sposób przywrócenia felgom świetnego wyglądu możliwy jest do dokonania na dwa sposoby – przy pomocy wykwalifikowanego lakiernika, który, oczywiście odpłatnie, wykona lakierowanie w profesjonalny sposób, a także możemy dokonać tego własnoręcznie w wentylowanym garażu.

Odpowiednio wybrany lakier do felg można nałożyć bez potrzeby zaopatrywania się w kompresor oraz pistolet – nowoczesne lakiery w puszce posiadają własne podciśnienie i maluje się nimi tak prosto, jak lakieruje się drewniane powierzchnie w domach. Warto pamiętać, by po lakierowaniu przetrzeć felgi papierem ściernym o bardzo drobnym ziarnie, ponieważ mogą pozostać niechciane, chropowate grudki, które zepsują końcowy efekt.

Lakier do felg kupisz na Lakiery24.com

Komody do salonu Biurko białe https://myvatn.org