Najpopularniejsze rodzaje narciarstwa

Barbara Wieczorek
listopad07/ 2017

Narciarstwo istnieje już od tysięcy lat, ale dopiero w ciągu ostatnich dziesięcioleci sport ten przekształcił się w wiele typów współczesnych. Narciarstwo biegowe jest najstarszym stylem, który nawiązuje do swoich korzeni. Dawniej narty służyły jako środka transportu do poruszania się przez śnieżne rejony. Z kolei Freestyle to znacznie młodszy rodzaj jazdy na nartach. Stał się znany po spopularyzowaniu sportów ekstremalnych w latach 90. W dziedzinie takiej jak narty Kraków jest miastem, gdzie znajduje się wiele doskonale wyposażonych sklepów.

Biegi przełajowe i zjazdowe

W narciarstwie biegowym, narciarze przemierzają stosunkowo płaskie tereny wiejskie, a nie zjazdowe. Większość nart biegowych jest długa i cienka, co pozwala szybko rozprowadzić ciężar narciarza. W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego, kije biegowe są używane w biegach narciarskich do napędzania narciarza do przodu. Buty są mocowane do nart z wiązaniem, ale pięta pozostaje wolna. Biathlon to konkurencyjna wersja narciarstwa biegowego, która obejmuje także strzelanie do celu w ustalonych odstępach czasu. Posiadający wiele sklepów sprzedających narty Kraków jest miastem, gdzie nabyć można różnego rodzaju narty biegowe. Być może najbardziej popularna forma narciarstwa zjazdowego lub narciarstwa alpejskiego to z kolei narciarstwo zjazdowe. Narciarz zjeżdża z góry i stara się jeździć na nartach w trudnym terenie. Narty zjazdowe różnią się długością i kształtem w zależności od wielkości fizycznej narciarza, rodzaju terenu oraz warunków śniegowych. Narciarze zjazdowi używają kijków przede wszystkim do ułatwienia skrętu, natomiast buty są sztywne i mocowane na czubku oraz piętach do nart.

Narciarstwo backcountry i freestyle

Narciarstwo backcountry jest niczym innym jak narciarstwem alpejskim po nieutwardzonych szlakach, które nie są oznaczone ani patrolowane. Obszary te pozwalają na dużo swobody, ale są również bardzo trudne. Narciarze backcountry muszą wiedzieć, jak omijać drzewa, skały, strome zbocza i często spotykają się z niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. Oferujący różnego rodzaju narty Kraków to miasto, gdzie nabyć można własną parę do wyzwań backcountry. Z kolei freestyle to rodzaj narciarstwa zawdzięczający wiele inspiracji snowboardzistom oraz ich wyczynowym wyczynom na halfpipie i w parkach terenowych. Narciarze freestyle’owi wykonują wiele takich samych trików i skoków, podczas gdy inni wolą rzucać sobie największe wyzwania na stokach. Niektórzy narciarze freestyle’owi używają nart z dwoma noskami, które zapewniają większą swobodę ruchów niż tradycyjne narty zjazdowe.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z agasport.com.pl/.

https://digital-system.pl/oboz-dla-mlodych-ludzi/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/71-klasyczne-meble-lazienkowe https://mpfasdpic.org/kask-jezdziecki-zadbaj-o-swoje-bezpieczenstwo/