O czym nie wolno zapominać przy konserwacji dzieł sztuki?

Barbara Wieczorek
wrzesień17/ 2018

Wiele osób nie znających zasad i praw jakimi rządzi się konserwacja dzień sztuki myśli, że to zadanie proste i szybkie do wykonania. Jednak nic bardziej błędnego. konserwacja niektórych dzieł zająć może nawet kilka miesięcy, a prowadzone prace wymagają niezwykłej staranności oraz dokładności.

Konserwacja dzieł ma duże znaczenie

Decydując się na inwestycje w dzieła sztuki, przede wszystkim takie jak obrazy czy rzeźby, należy liczyć się z tym, że niezależnie od tego, w jak doskonałych warunkach będą przechowywane, po pewnym czasie i ta stracą swój blask. O ile regularna konserwacja dzień sztuki pozwala na ich utrzymanie w odpowiedniej kondycji, o tyle zaniechanie jej czy przechowywanie dzieł w nieodpowiednich warunkach może je zniszczyć bezpowrotnie – w takim wypadku nawet najlepszy konserwator dzieł sztuki nie będzie w stanie pomóc. Samodzielna konserwacja w wielu przypadkach nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, szczególnie bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dlatego warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty.

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki?

Konserwacją dzieł sztuki określa się wszystkie działania, które w efekcie zmierzają do ochrony dzieł sztuki, niezależnie od tego, w jakiej formie występują. Za pracę konserwacyjne uznać można nawet zwyczajne usunięcie powłoki kurzu z dzieła. Choć wydawać by się mogło, że to czynność niezbyt istotna, to w rzeczywistości nadmiar kurzu, szczególnie gromadzonego przez długi czas niezbyt pozytywnie wpływa na techniczny stan wybranego dzieła.W pracy konserwatora istotne jest także regularne porywanie odpowiednimi powłokami dzieła sztuki po to, aby było ono możliwie jak najbardziej odporne na działanie szkodliwych dla niego czynników. Choć konserwacja, dla dobra dzieł sztuki powinna być przeprowadzana przez specjalistę, to jednak jedna z prac może być bez przeszkód wykonywana przez właściciela cennego zbytku. Wystarczy, że będzie on w miarę swoich możliwości regularnie oczyszczał dzieło z kurzu, który każdego dnia będzie się na nim gromadził. dodatkowo powinien zadbać również o odpowiednie, najbezpieczniejsze dla tego rodzaju sztuki miejsce do jego przechowywania (z całą pewnością niemal w każdym przypadku piwnice to miejsce do przechowywania dzieł raczej kiepskie).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

https://swiatliteracki.com.pl/przygotowania-do-lata-wybieramy-parasol-ogrodowy/ https://handbagmonster.com http://okna-renoma.pl