Ogrody skalne

Ogrody skalne
Barbara Wieczorek
marzec16/ 2017

Ogrody skalne stały się szczególnie popularne w Europie w XIX wieku. Próbowano w ten sposób przenieść fragment górskiego świata do swoich ogrodów. Fascynacja kamieniem trwa nadal. Ogrody skalne o różnej wielkości są bardzo popularne. Stanowią bowiem wyraz naszej tęsknoty za światem natury. Pozwalają przenieść się chociaż na moment w malownicze góry. To taka wycieczka w wyobraźni, którą możemy odbyć w ogrodzie skalnym. Oprócz fantazji oferują nam one prawdziwe piękno: naturalnego kamienia, efektownej roślinności, bliskości wody.

Na zboczu

Idealnie ogród skalny zaprezentuje się na zboczu. Schody ułożone z dużych kawałków kamienia staną się jego główną ozdobą. Może nawet uda nam się stworzyć efekt zalesionego zbocza. Odłamki skał umieszczone z pewną dowolnością w różnych miejscach podkreślą autentyzm kompozycji.

Imitować naturę

Ogród skalny powinien wyglądać tak, jakby był dziełem matki natury, która od wieków działała w danym zakątku. Musimy uchwycić jakby ponadczasowe piękno działań samej przyrody. Dlatego tak ważny jest sam projekt takiej skalnej przestrzeni, realizacja, ale także odpowiedni kamień naturalny.

Woda i kamień

Czy można sobie wyobrazić bardziej malownicze zestawienie? Nawet delikatna strużka puszczona swobodnie pośród kamieni obrastających mchem i paprociami – wystarczy, żeby zachwycić i skłonić do pozostania w ogrodzie na dłużej.

Kamienne mury

Świetnym dopełnieniem ogrodu skalnego będą mury wykonane z kamienia naturalnego. Zaprezentują się one niezwykle ciekawie także w ogrodzie leśnym czy rustykalnym. Podkreślą niepowtarzalny i naturalny charakter miejsca. Stworzą ten wyjątkowy klimat, który stanowi przecież najważniejszą jakość naszej przestrzeni. Szybko okaże się, że ogród nie jest tylko dziełem do oglądania i podziwiania, ale miejscem do przebywania.