Przyczepy kempingowe – rodzaje i konieczne wyposażenie

Barbara Wieczorek
luty12/ 2018

Przyczepy kempingowe należą do popularnych narzędzi wypoczynkowych, które pozwalają na wypoczynek w praktycznie dowolnym miejscu i przemierzanie długich, wielotysięcznych tras samochodem. Biwakowanie dzięki rozwojowi rynku luksusowych przyczep kempingowych znacząco zmieniło swój obraz i stało się czymś nad wyraz prestiżowym.

Popularność przyczep kempingowych

Przyczepy kempingowe są przede wszystkim popularne w krajach Europy Zachodniej. Po autostradach Niemiec, Włoch, Francji i Holandii widać tabuny zestawów samochodowych jadących w kierunku najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych. W Polsce wciąż nie jest to zbyt popularne, co wynika przede wszystkim z kosztów przyczep oraz ograniczonej infrastruktury biwakowej i kempingowej.

Przyczepy kempingowe są drogimi produktami, szczególnie gdy pragnie się luksusu i dodatkowego wyposażenia. Kosztowne są także wymiana i serwisowanie poszczególnych elementów jak choćby podpory do przyczep, oświetlenie i hamulce w pojazdach. W Polsce dominują więc z reguły pojazdy z rynku wtórnego, najczęściej z krajów Europy Zachodniej.

Kto może ciągnąć przyczepy kempingowe?

Do ciągnięcia lekkich przyczep kempingowych wystarczy klasyczne prawo jazdy B – wtedy cały zestaw może mieć masę nawet do 4250 kilogramów. W przypadku cięższych przyczep masa całkowita nie może przekraczać 3,5 tony.
Cięższe, a więc bardziej luksusowe przyczepy wymagają posiadania prawa jazdy B+E.

Ważne jest także wyposażenie. Przyczepy lekkie nie mają hamulca, mają delikatniejsze podpory do przyczep i z reguły są o wiele mniejsze. W dużych przyczepach zainstalować można wiele urządzeń, w tym łazienkę, aneks kuchenny oraz elementy wyposażenia multimedialnego. Widać więc, że możliwości są o wiele większe.

Jak serwisować przyczepę?

W serwisowaniu przyczep bardzo ważne okazuje się regularne wymienianie hamulców, kontrolowanie stanu kół oraz podpór do przyczep. Istotnym elementem jest sprawdzenie żywotności zaczepów i przewodów zasilających, co pozwoli uniknąć wielu niekorzystnych problemów.

Bardzo pomocne okazuje się wsparcie serwisów przyczep, gdzie oceniany jest ich stan techniczny, hamulce regulowane, a podpory do przyczep odpowiednio dobierane i konserwowanie. Właściwe utrzymanie gwarantuje zachowanie sprawności przyczepy i jakości użytkowania przez długie, długie lata.

Podpory do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl