Przygotowania do rozwodu

Barbara Wieczorek
wrzesień27/ 2019

Decyzja o rozwodzie zapada w polskich małżeństwach coraz częściej – z roku na rok rośnie ilość spraw rozwodowych w polskich sądach. Sprawy rozwodowe budzą olbrzymie emocje, dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego adwokata, który do konkretnej sprawy podejdzie z wyczuciem, dyskrecją, ale i profesjonalizmem. O czym pamiętać przygotowując się do batalii rozwodowej?

Podział majątku

Podział majątku to jedno z ważniejszych zagadnień podczas rozwodu – jeśli przed zawarciem małżeństwa nie została podpisana intercyza małżonkowie muszą dogadać się co do tego, komu przypadnie mieszkanie lub dom, samochód, wszelkie ruchomości. Sprawę może ułatwić mediator, za którego pośrednictwem para dojdzie do sprawnego i szybkiego podziału posiadanych dóbr bez ingerencji sądu.

Alimenty na dziecko lub na byłego małżonka

Kwestia alimentów to palący temat w Polsce – ich zasądzenie na małoletnie dziecko pozwala na poprawę warunków bytowych rodzica, który otrzymał prawa do opieki nad dzieckiem. Wysokość alimentów zależy od licznych czynników, zazwyczaj strona zgłaszająca o alimenty musi wykazać wydatki, które ponosi miesięcznie na dziecko – podpowiadają specjaliści z kancelarii adwokat-katowice.info.pl. Zadaniem adwokata będzie takie uargumentowanie wniosku, aby zasądzone zostały jak najwyższe alimenty na dziecko.

Coraz częściej zdarza się, że alimenty zasądzane są również na eks małżonka. Jest to możliwe wtedy, kiedy w wyniku rozpadu małżeństwa znacząco pogarsza się jego status materialny i sprawy bytowe. Alimenty tego typu mogą być wypłacane wyłącznie w sytuacji, kiedy istnieje duża dysproporcja pomiędzy zarobkami współmałżonków.

Opieka nad dziećmi

Przyznanie opieki nad dziećmi czy też rozdzielenie opieki na oboga rodziców to również bardzo ważny temat. Sąd musi przede wszystkim uwzględnić dobro małoletniego dziecka.

https://elkbuntu.net https://rosequarterdevelopment.org https://tomaszkubis.pl