Beton, to… beton. Dla większości szary, nudny, choć bardzo trwały materiał konstrukcyjny. Mało kto jednak wie, że beton betonowi wcale nie jest równy. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą elementy i konstrukcje skręcane, które są prawdziwą innowacją na rynku budowlanym.
Właściwości betonu sprężonego
Beton sprężony – bo o nim mowa – charakteryzuje się wręcz doskonałymi parametrami pracy. Jest on znacznie tańszy, niż jego tradycyjny odpowiednik, co czyni go przystępniejszym na rynku. Dzięki temu nie wykorzystuje się go już tylko do produkcji elementów konstrukcyjnych o dużych rozmiarach, lecz coraz częściej w budownictwie mieszkaniowym.
Podstawowe informacje
W betonie sprężanym (strunobetonie) znajduje się dość specyficzne zbrojenie, wykonane z mocnego, stalowego drutu. Co więcej, jest ono poddawane dodatkowym obciążeniom. Gdy cięgno jest już odpowiednio naciągnięte, dochodzi do wylania mieszanki betonowej. Dopiero o jej odpowiednim utwardzeniu, znajdujące się wewnątrz niej zbrojenie jest puszczane, dzięki czemu zawarta w nim energia przenosi się na samo tworzywo.
Technologia ta jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji dźwigarów budowlanych. Dzięki wspomnianym siłom, dźwigary betonowe sprężone o wiele bardziej wytrzymałe, niż tradycyjne konstrukcje żelbetowe. Oznacza to, że można je stosować wszędzie tam, gdzie konieczne staje się zaimplementowanie wytrzymałych komponentów, najlepiej prefabrykowanych.
Dźwigary betonowe sprężone – ciekawostki
Zalet związanych ze stosowaniem w budownictwie dźwigarów betonowych o konstrukcji sprężonej, jest naprawdę mnóstwo. Oto najciekawsze z nich:
– dzięki ich wytrzymałej konstrukcji, można je z powodzeniem stosować jako elementy wchodzące w skład balkonów i innych, wysuniętych konstrukcji, podatnych na duże obciążenia,
– mniejsza masa, wynikająca chociażby z mniejszej ilości zawartych w strukturze betonu elementów stalowych,
– gładka powierzchnia – dźwigary betonowe sprężone (i inne elementy betonowe prefabrykowane) charakteryzują się wysokiej jakości gładką powierzchnią, której nie trzeba tynkować a przez to – jest ona o wiele tańsza w końcowej obróbce.
Zanim kupisz…
Podsumowując, dźwigary betonowe sprężone są tańsze, lżejsze i przede wszystkim bardziej wytrzymałe. Właściwości te uzyskujemy dzięki innowacyjnej technologii implementacji zbrojenia. Przeniesienie energii bezpośrednio na beton oznacza, że jest on trwalszy i mniej podatny na uszkodzenia. Przy wyborze firmy produkującej dźwigary, warto jednak zwrócić uwagę na profesjonalizm i jakość wykonania.
Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone – fabudwkb.com.pl