Budynki użyteczności, domy jednorodzinne, hale magazynowe, obiekty garażowe – wszystkie te budynki łączy jedno – sposób ich wznoszenia. Każdy z wymienionych rodzajów budynków do swojego powstania potrzebuje niezliczonej ilości materiałów budowlanych i przede wszystkim znacznego zaangażowania ludzkiego. Można to jednak zmienić, sięgając po rozwiązanie ułatwiające to zadanie.
Prefabrykaty coraz popularniejsze
Rozwiązaniem, o którym mowa na wstępie, jest sięgnięcie po gotowe elementy, czyli tzw. prefabrykaty. W tym przypadku mowa jest przede wszystkim o produkcie, jakim są prefabrykowane ściany betonowe. Czym one są? W skrócie mówią są to gotowe elementy odlane z betonu przemysłowego, które powstają w fabryce i jako całość przyjeżdżają na miejsca danej budowy.
Oczywiście w tym przypadku nieco problemów może sprawiać transport i rozładunek gotowych ścian, wymagające skorzystania z dźwigu. Nie wydaje się to jednak wielką trudnością, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że na wielu, zwłaszcza dużych budowach, dźwig jest standardowo wykorzystywanym urządzeniem.
Gotowe znaczy lepsze
Podstawowym czynnikiem przemawiającym za sięgnięciem po prefabrykowane ściany betonowe jest szybkość, z jaką przy ich wykorzystaniu wykonywane są prace budowlane. Tradycyjne budownictwo, oparte o spajanie cegieł przy użyciu zaprawy murarskiej lub specjalnych pianek, nie wytrzymuje porównania w tym zakresie z prefabrykatami.
Prefabrykat po przyjechaniu na miejsce budowy w zasadzie z marszu może być wbudowany, po czym stanowi pełnowartościową ścianę. natomiast przegrody wznoszone w sposób tradycyjny nie dość, że powstają o wiele dłużej, to jeszcze muszą odstać odpowiednią długość czasu, aby nabrać pełnej trwałości i odporności. A i to nie zawsze trwa taką ilość czasu, jaką przewidziano w harmonogramie budowy.
Większy koszt, który jest mniejszy
Oczywiście dla każdego zwolennika tradycyjnego budownictwa rodzi się w tym momencie pytanie – a ile to kosztuje? Można od razu, aby uniknąć niepotrzebnych wątpliwości, powiedzieć, że prefabrykowane ściany betonowe będą o wiele droższe w zakupie, niż materiały do tradycyjnego wzniesienia ściany. Diabeł tkwi jednak w jednym istotnym szczególe.
Czynnikiem kosztotwórczym w przypadku tradycyjnej ściany będzie bowiem robocizna, jaka wiąże się z wykonaniem ściany z cegieł. W przypadku prefabrykowanej ściany betonowej koszty te praktycznie nie istnieją, bowiem ograniczają się do kosztów związanych z wmontowaniem gotowego elementu na placu budowy. W ostatecznym rozrachunku jest to zatem o wiele tańsze, niż wykonywanie ściany na miejscu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny – prefabrykowane ściany betonowe