W dobie boomu ekologicznego skupy metali znów wracają do łask. Istnieje wiele punktów przyjmujących popularne surowce wtórne, takie, jak złom stalowy. Bardziej dochodowy, zarówno dla kupującego, jak i dla sprzedającego, jest jednak handel rzadziej spotykanymi, bardziej wartościowymi niż żelazo czy stal materiałami, takimi, jak węglik spiekany lub tytan. Do takich bardziej wartościowych materiałów z pewnością należy również cyna.
Do czego najczęściej wykorzystuje się cynę?
To pytanie może wydawać się dziwne, wszakże każdy elektronik doskonale zna zapach cyny lutowniczej. I o ile nie pomyliłby się ten, kto stwierdzi, że to właśnie materiał wykorzystywany w elektronice stanowi większość złomowanego surowca, to oczywistym jest, że na tym nie kończą się jej zastosowania. Dzięki doskonałej lejności oraz topliwości jest również doskonałym materiałem do wykonywania odlewów artystycznych oraz ozdobnych naczyń. Występuje również w stopach używanych do produkcji panewek łożyskowych. Należy przy tym odróżnić bardziej wartościowe stopy z miedzią lub antymonem, wykorzystywanych przy produkcji panewek łożysk ślizgowych wykorzystywanych w silnikach wysokoprężnych, od mniej odpornych stopów z ołowiem, o zawartości cyny zaledwie około 20%. Te ostatnie występują najczęściej w łożyskach pracujących pod mniejszym obciążeniem i w niższych temperaturach. Stop cyny z antymonem dawniej był również wykorzystywany do produkcji czcionek drukarskich.
Złom cyny jako doskonały materiał handlowy
Cena cyny w skupie zazwyczaj oscyluje w okolicach 50 złotych za kilogram czystego surowca. Trzeba pamiętać, że jest to dość ciężki metal- jego masa atomowa jest około dwa razy większa niż żelaza, i niecałe dwa razy mniejsza niż w przypadku ołowiu. Łatwość z jaką można go odzyskać doskonale dopełnia listę zalet cyny jako surowca wtórnego, zarówno z punktu widzenia sprzedającego, jak i podmiotu zajmującego się jej przetwarzaniem. Sprzedaż odpadów cynowych stanowi doskonałą metodę odzyskania funduszy przez firmy zajmujące się produkcją elektroniki oraz ozdobnych naczyń cynowych. Złom cyny waży stosunkowo dużo w porównaniu z większością popularnych surówców wtórnych, co ułatwia jego magazynowanie również przez indywidualnych klientów. Sprawia to, że uzbieranie ilości wystarczającej do sprzedania jest dość proste.
Skup cyny doskonałym sposobem na kieszonkowe
Jeśli posiadasz dzieci oraz dostęp do pewnych ilości odpadów cynowych, jest to wyjątkowy sposób na upieczenie dwóch pieczeni przy jednym ogniu- cena cyny w skupie jest wystarczająco wysoka, aby zrekompensować młodzieży wysiłek związany z jej dostarczeniem do punktu skupu. W ten sposób można nauczyć podopiecznych wartości pieniądza, pozbywając się przy tym zbędnego w gospodarstwie domowym złomu. Skup cyny odbywa się zazwyczaj pod każdą jej postacią, w tym gotowych wyrobów, ale także odpadu produkcji elektroniki oraz drutu, sztabek, lasek, przetopów, zgarów czy proszków.