Stojaki na rowery miejskie

Stojaki na rowery miejskie
Barbara Wieczorek
kwiecień25/ 2017

Poruszanie się na rowerach w miastach to już nie tylko moda, ale sposób na podkreślenie ekologicznego trybu życia. Z tego powodu zarówno władze miejskie, jak i inwestorzy zarządzający nieruchomościami komercyjnymi, sięgają po stojaki na rowery, umożliwiając ich bezpieczne przechowanie na czas pracy czy zakupów.

Najważniejsza liczba stanowisk

Wszystkie stojaki produkowane są z nierdzewnego metalu, który może być dodatkowo malowany metodą proszkową lub jest ocynkowany. Takie zabezpieczenie metalu jest wskazane głównie ze względu na dodatkową możliwość uchronienia stojaka na rowery przed działaniem czynników atmosferycznych.

Oprócz materiału, z jakiego wykonane są stojaki na rowery, równie istotna jest liczba stanowisk. W ofercie producentów można znaleźć stojaki na dowolną liczbę stnaowisk, także na pojedyncze rowery, coraz popularniejsze są także stojaki spiralne czy stojaki na rowery dziecięce, które muszą być odpowiednio mniejsze. W niektórych miejscach razem ze stojakiem na rower pojawia się cała wiata rowerowa, która chroni rowery przed opadami.

Stojaki na pojedyncze rowery

W przypadku pojedycznych miejsc na rowery, ale również na prywatnych posesjach, najlepszym rozwiązaniem jest montaż stojaka U-kształtnego. Takie stojaki są stojakami stosunkowo wysokimi, a sam montaż roweru w ich przypadku wykorzystuje głównie ramę roweru. W stojakach U-kształtnych pojawiają się tabliczki reklamowe czy dodatkowe zabezpieczenia, stabilizujące koła roweru.

Stojaki pojedyczne mogą być również montowane we wnętrzach i zazwyczaj są rekomendowane jako stojaki do rowerowni. W takich rozwiązaniach wykorzystuje się także ściany, mocując do nich stojaki typu ring. Dzięki takim rozwiązaniom można racjonalnie wykorzystać całą powierzchnię pomieszczenia.

Rozwiązania wielostanowiskowe

Zazwyczaj jednak stojaki umożliwiają bezpieczne pozostawienie kilku rowerów, które w zależności od zastosowanego rozwiązania mogą być mocowane za przednie koło, ramę roweru czy w inny sposób. W zależności od rodzaju stojaka w niektórych z nich można również przestawiać same stanowiska, co pozwala na mocowanie rowerów po obydwu stronach stojaka.

Oprócz tradycyjnych stojaków wykorzystywane są także stojaki spiralne, w których rowery mocowane są za koła. Takie stojaki mogą się różnić wysokością spirali. Wybierając stojak na rower warto również pamiętać, że stojaki mogą być montowane zarówno bezpośrednio do podłoża, jak i do ściany budynku.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-p

Meble do salonu w bloku https://myvatn.org Witryna do kuchni