Tajemnica bezpiecznej jazdy

Tajemnica bezpiecznej jazdy
Barbara Wieczorek
wrzesień12/ 2017

Zdarzają się sytuacje, w których kierowca nie ma wpływu na wydarzenia na drodze. Dochodzi do wypadków mimo największej ostrożności. W większości przypadków jednak nieszczęśliwym wypadkom można zaradzić. Ażeby tak było trzeba być pod każdym względem przygotowanym do jazdy.

Jak jeździć z przyczepą?

Niewątpliwie, kiedy do samochodu doczepiona jest nawet najmniejsza przyczepa ryzyko związane z uczestniczeniem w ruchu ulicznym jest jeszcze większe. Dlatego też, jazda taka powinna być wyjątkowo ostrożna. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednie uposażenie przyczepy. Dzięki takiemu postępowaniu udaje się uniknąć często niebezpiecznych kolizji.

Do najważniejszych akcesoriów, jakie powinny być zawsze dołączone do przyczepy są bez dwóch zdań światła do przyczep. Odpowiednie oświetlenie sprawia, że kierowcy wymijający przyczepę mogą odpowiednie obliczyć czas potrzebny na wyprzedzanie, ponieważ widzą przeszkodę z dużej odległości.

Jakich świateł do przyczep wymaga prawo?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie tylko zdrowy rozsądek nakazuje korzystać ze świateł do przyczep. Wymóg taki stawia również polskie prawo. Różne rozmiary przyczep są osobno opisane w przepisach.

Małą przyczepa, czyli taka, która ma około 1.5 metra szerokości lub mniej, musi posiadać jedynie kilka najbardziej podstawowych świateł. Przede wszystkim istotne są odblaski, dzięki którym od przyczepy odbija się światło nadjeżdżających samochodów. Poza tym, wymagane jest również posiadanie kilku zwykłych świateł pozycyjnych.

Kiedy chodzi o większą przyczepę, taką która ma już ponad 2 metry szerokości, nie można ograniczyć się jedynie do wspomnianych świateł. Wszystkie wymienione wyżej światła do przyczep również są niezbędne, jednak po pierwsze musi ich być więcej, a po drugie potrzebne są też światła obrysowe.

Jak powinien postępować kierowca?

Dobry kierowca to taki, którego jazda jest zawsze pewna i nie stwarza zagrożenia na drodze. Z całą pewnością, słabi kierowcy, którzy nie czują się jeszcze zbyt dobrze za kierownicą nie powinni nigdy ciągnąć ze sobą przyczepy. Może to być niebezpieczne, gdyż jazda z przyczepą najzwyczajniej w świecie jest nieco trudniejsza.

Niewątpliwie, przede wszystkim trzeba zawsze brać pod uwagę to, że zwrotność samochodu z przyczepą jest znacznie mniejsza. Dlatego też, należy wolniej i ostrożniej wchodzić w zakręty. Generalnie, aut z przyczepami nigdy nie powinno się zbyt mocno rozpędzać.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer

https://bibliotecalibre.org/elegancka-nowoczesna-sypialnia-wybieramy-meble-i-dodatki/ https://e-halina.pl/czy-iso-27001-jest-w-stanie-pomoc-firmie/ https://capitalareafriendsoftransit.org/jak-sie-przygotowac-do-brazowej-odznaki-jezdzieckiej/