Trzy najpopularniejsze pokrycia dachowe

Barbara Wieczorek
sierpień11/ 2017

Możliwość wyboru, jeśli chodzi o pokrycie dachowe, jest dziś niewątpliwie bardzo duża. Wydaje się, że jednak duży wybór w niczym nie pomaga, lecz nawet utrudnia zakup materiału na pokrycie dachu. Trudno się bowiem zdecydować, jakie pokrycie będzie najlepsze. Warto wziąć pod uwagę trzy typy pokrycia – dachówki, blachodachówki oraz blachy trapezowe.

Dachówka ceramiczna

Tym co najbardziej odróżnia dachówkę od blachodachówki czy też zwyczajnej blachy jest z pewnością materiał, z jakiego jest ona zrobiona. Dachówki najczęściej są ceramiczne, co sprawia, że wywierają wyjątkowo dobre wrażenie estetyczne. Ceramika przecież często służy do ozdabiania pomieszczeń, które cechuje elegancja.

Z racji swoich właściwości estetycznych, dachówka również kosztuje stosunkowo dużo, porównując to do ceny, jaką ma blachodachówka. Jeśli natomiast chodzi o kwestie techniczne, dachówka ustępuje nieco jeśli chodzi o wytrzymałość. Relatywnie prosto jest ją stłuc. Z drugiej strony, jest to pokrycie bardzo szczelne, które nie przemaka i nie rdzewieje.

Następstwo dachówek – blachodachówki

Upraszczając nieco charakterystykę blachodachówki można stwierdzić, że jest to ulepszenie dachówki ceramicznej. Pozornie bowiem, przynajmniej pod względem wizualnym, są to elementy bardzo do siebie podobne. Jednakże, w przypadku blachodachówki ceramikę zastępuje stal, co okazuje się być bardzo znaczące.

Stal, podobnie zresztą jak ceramika, jest szczelna. Niemniej jednak, może dochodzić do sytuacji, w których pokrycie stalowe zaczyna przeciekać. Jest tak wtedy, gdy stal rdzewieje. Warto jednak zauważyć, że dochodzi do tego tylko wtedy, kiedy jest to najniższej jakości stal, niepokryta żadnym środkiem czy materiałem zabezpieczającym przed korozją. Jeśli zaś chodzi o kwestię wytrzymałości, stal jest nieporównywalnie lepsza od ceramiki.

Zastosowanie blachy trapezowej

Trzecim popularnym pokryciem dachu jest blacha trapezowa. Podobnie jak omówiona wcześniej blachodachówka, również blacha trapezowa jest elementem stalowym. Niewątpliwie jednak, różni się ona znacząco od blachodachówki. Przede wszystkim chodzi tutaj o budowę blachy trapezowej, która pod żadnym względem nie przypomina dachówki.

Jeśli chodzi o zastosowanie blachy trapezowej, to w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej pokryć, nie kładzie się jej raczej na dachach domostw. Lepiej nadaje się na przykład do pokrywania dachów pomieszczeń gospodarczych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Modne kuchnie https://texturekick.com.pl Kuchnia zabudowana