Uśmiechnij się

Barbara Wieczorek
sierpień07/ 2017

Ból zęba to jedna z najbardziej dokuczliwych przypadłości życia codziennego. Potrafi złapać nagle – jest on bowiem często symptomem chorób ukrytych w korzeniach zębów lub dziąsłach. Wiele osób jest zaskoczonych słysząc diagnozę na temat choroby własnej jamy ustnej. Z osłupieniem oznajmiają wówczas stomatologowi: „przecież ja myję zęby!”. Po czym dopada ich frustracja z powodu wydanych kilkuset złotych na konieczne zabiegi dentystyczne w celu usunięcia ubytku. Są to nieprzyjemne zabiegi. Czy można ich uniknąć?

Niedoceniane akcesoria

Choć stomatolodzy apelują, aby stosować nici dentystyczne podczas każdego mycia zębów, ten apel zdaje się pominięty przez większość użytkowników. Pokutuje przekonanie, że używanie pasty do zębów wystarczy. Jednak nie jest to jedyny dostępny środek i warto pamiętać o łączeniu mechanicznego mycia zębów z wydobywaniem resztek pokarmu z powierzchni między zębami. W końcu nie wszędzie dociera powierzchnia szczoteczki dentystycznej i należy wziąć na to poprawkę. Pierwszym krokiem w celu osiągnięcia zdrowych i pięknych zębów jest dobór szczoteczki adekwatnej do naszych potrzeb. Niektórzy wolą szczoteczkę elektryczną, inni tradycyjną. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Drugi ważny element to zakup dobrej pasty do zębów. Oczywiście niektórzy wciąż utrzymują, że mycie zębów samą wodą wystarczy, lecz nie jest to prawda. Składniki pasty do zębów umożliwiają dokładną ich ochronę. Warto myć zęby za pomocą pasty do zębów co najmniej trzy razy dziennie. Jeśli mamy taką możliwość – po każdym posiłku.

Szczególna ochrona

Oprócz specjalisty, jakim jest stomatolog, coraz więcej osób z nieprawidłowym zgryzem jest skłonnym do tego, aby skusić się na założenie aparatu ortodontycznego. Jest to proces długotrwałego leczenia zgryzu, podczas którego nie można pozbyć się zamków i drutów umieszczonych na zębach za pomocą specjalistycznego kleju utwardzanego za pomocą lampy. Nie jest to niekiedy przyjemny proces. Niektórzy użytkownicy aparatów żałują ich ze względu na ból. Jednak podczas noszenia aparatu nie można bagatelizować ochrony jamy ustnej. Jeżeli użytkownik aparatu ortodontycznego zaniedba higienę jamy ustnej, cały proces korygowania zgryzu może zakończyć się fiaskiem, a tego każdy wolałby uniknąć – chociażby ze względu na zainwestowane środki.

Zdrowe i piękne zęby są w zasięgu każdego z nas. Ważne, aby przykładać do ich kondycji odpowiednią wagę i nie pozwalać sobie na chwile słabości i lenistwa w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Jest to istotne i rzutuje na ogólny stan zdrowia człowieka.

Zapraszam po więcej informacji na stronę Profimed – pasty do zębów.