W co zainwestować – nieruchomości komercyjne

Barbara Wieczorek
sierpień04/ 2017

Był taki czas, gdy inwestorzy prześcigali się w ofertach na zakup mieszkań pod wynajem. Dzisiaj nadal jest to forma inwestycji, którą warto rozpatrzyć. Niemniej jednak, nie jest już tak opłacalna jak kiedyś. Większe zyski w krótszym czasie i mniejszym nakładem sił dają nieruchomości komercyjne.

Lokowanie kapitału w działkach komercyjnych

Jedną z najbardziej zyskownych form inwestycji w nieruchomości komercyjne i w nieruchomości w ogóle jest inwestycja w działki komercyjne. Na tego typu działkach, będących po prostu gruntami bez zabudowy, powstawać mogą różnorodne lokale użytkowe, sklepy, czy hale produkcyjne. Inwestor zarabia w ten sposób, że wynajmuje działkę przedsiębiorstwu, które chce prowadzić w tym miejscu swoją działalność.

Nie trudno się domyślić, że działki komercyjne to ogromny wręcz wydatek. Zwykle jest właśnie tak, że jeśli inwestycja przynosi spore zyski, to wcześniej wymaga dużej inwestycji. Dlatego też, duże działki w centrach miast, czy też w innych strategicznych lokalizacjach rzadko kiedy nalezą do osób prywatnych. Stać na nie przeważnie jedynie większe spółki. Czasami tego typu działki należą również do miast.

Tańsza inwestycja komercyjna

Oczywiście, nie wszystkie nieruchomości komercyjne są tak drogie jak działki. Nie trzeba bowiem zawsze inwestować grunty, można kupować same jedynie lokale. Oczywiście, aby kupić dobry lokal, w ciekawej lokalizacji, również trzeba wyłożyć niebagatelną kwotę. Niemniej jednak jest już ona na pewno zdecydowanie bardziej osiągalna.

Warto z pewnością kupować biura w budynkach w sąsiedztwie innych biurowców, czyli po prostu w centrach biznesowych. W takiej lokalizacji inwestor może mieć bowiem pewność, że zawsze znajdzie jakiegoś najemcę. Wybór lokalizacji w przypadku biur jest więc tak samo ważny jak w przypadku działek komercyjnych. Ponadto, warto pamiętać, że lokale to nie tylko biura. Są to też chociażby hale czy magazyny.

Czy warto jeszcze kupować mieszkania?

Jak się okazuje, wciąż jest jeszcze grupa inwestorów, która nie rezygnuje z kupowania mieszkań. Wydaje się, że pomimo, iż nie jest to już tak dobra inwestycja jak dawniej, wciąż może dać całkiem sporo zarobić.

Istotne jest, aby wybierać mieszkania w odpowiednich lokalizacjach. Ponadto, niezbędne też jest dobre zarządzanie mieszkaniem, aby pozwalało ono zarobić. Dobre zarządzanie zresztą ważne jest zawsze, czy to w przypadku mieszkań, biur, czy też działek komercyjnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GTB Metropolis

https://flisolqro.org https://aavamobile.pl https://texturekick.com.pl