W jaki sposób zorganizować niskobudżetowy wyjazd?

W jaki sposób zorganizować niskobudżetowy wyjazd?
Barbara Wieczorek
wrzesień13/ 2017

Jeśli wydaje Ci się, że podróże do atrakcyjnych miejsc są zawsze związane z ogromną ilością wydatków, to jesteś w dużym błędzie. Co prawda, za dwutygodniowe wakacje, pełne wygód i w trybie „all inclusive”, będzie trzeba sporo zapłacić. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne koszty da się obniżyć bez negatywnego wpływu na komfort podróżowania czy samego wypoczynku. Wystarczy mieć w pamięci kilka przydatnych wskazówek.

Polska jest krajem, który pod względem turystyki ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wystarczy choćby wspomnieć o aspekcie geograficznym naszego państwa, zapewniającego dostęp zarówno do gór, jak i morza oraz jezior. Dzięki temu każdy ma szansę znaleźć idealne miejsce na urlop. A dodatkowo, podróż ta nie musi zaraz oznaczać konieczności wydania fortuny. A zatem, w jaki sposób zorganizować niedrogi i przyjemny wyjazd?

Podstawowe kwestie, czyli dojazd i nocleg

Nie da się ukryć, że zazwyczaj najbardziej kosztowne aspekty przygotowywanej podróży to dojazd oraz miejsce zakwaterowania. Jeżeli nie zależy nam na dużych luksusach, wtedy opcji mamy całą masę – wszystko jest uzależnione od naszych potrzeb. Osoby wybierające się w podróż bez dzieci mogą zdecydować się na pociąg, autokar bądź samolot. Często okazuje się, że tego typu środki transportu wychodzą dużo taniej od wyprawy samochodowej. W szczególności, jeśli uda nam się w miarę wcześnie kupić bilety. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że im wcześniej je zarezerwujemy, tym cena ich będzie niższa. Co prawda, podróż samochodem z pewnością będzie wygodniejsza, gdyż możemy umieścić w bagażniku wszystkie potrzebne nam rzeczy oraz robić tyle postojów, ile będziemy chcieli. Niemniej, w wielu przypadkach okaże się także kosztowniejsza. Warto więc na spokojnie to przekalkulować i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. Ten artykuł na kreatywna.pl podpowiada, co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyliczaniu kosztów dla danych rodzajów transportu.

Następną ważną rzeczą jest wybór miejsca na nocleg. Obecnie znajdziemy mnóstwo ofert, poczynając od pól namiotowych czy tanich hosteli, a skończywszy na luksusowych hotelach. Jeżeli zależy nam na tym, aby wyjazd wyszedł jak najtaniej, to warto zrezygnować z pięciogwiazdkowego kurortu na rzecz rodzinnego apartamentu z aneksem kuchennym, niezwykle przydatnego, o ile zamierzamy samodzielnie gotować. Warto też wiedzieć, że obecnie w standardzie nawet tanich pensjonatów jest łazienka w pokoju oraz zestaw ręczników. Ponadto, zazwyczaj całość (wystrój, sprzęty itd.) wygląda schludnie zdecydowanie wystarcza na wakacje.

Dodatkowe koszty – jak je zmniejszyć?

Wybierając się na wakacje z dziećmi, musimy też liczyć się z tym, że będą one codziennie złaknione atrakcji – od tych mniejszych, jak chęć zjedzenia gofra czy wylosowania maskotki z automatu, a skończywszy na uzyskaniu nowej zabawki czy pójściu do pobliskiego parku rozrywki. Pewne jest jedno – wszystkie te zachcianki kosztują (a przynajmniej ich większość). Zawsze jednak możemy znaleźć jakieś tańsze rozwiązania. Przykładowo, wystarczy ustalić, że gofry jemy co drugi dzień, a na wyjeździe jesteśmy w stanie kupić jedną, niedrogą, „pamiątkową” zabawkę.

Czytaj również: Jak się przygotować do weekendowej wycieczki? Oto, o czym musisz pamiętać

Sporym wydatkiem na wakacjach często jest jedzenie, ponieważ turyści zazwyczaj mają ochotę spróbować lokalnych smakołyków. Niestety, takie dania są dużym obciążeniem dla naszego budżetu, dlatego warto wybrać się raz na smaczną rybkę, raz na wykwintną kolację, a resztę posiłków przygotowywać samodzielnie albo wybierać tańsze punkty gastronomiczne.

Mówi się, że dla chcącego nic trudnego – i w tym zdaniu naprawdę jest sporo prawdy. Każdy może chociaż raz w roku pojechać na wakacje, ponieważ koszty z tym związane da się racjonalnie obniżyć, bez równoczesnego spadku atrakcyjności dla zaplanowanego wyjazdu.

Źródło: www.infoss.pl