Niewiele zabiegów wykonywanych powszechnie w salonach kosmetycznych jest polecanych przez lekarzy. Masaż klasyczny jest jednak w tym gronie i od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jakie są wskazania medyczne do stosowania masażu klasycznego?
Masaż dobry na wszystko?
Największą zaletą masażu klasycznego jest jego efektywność w leczeniu różnorodnych schorzeń i dolegliwości. Wykonuje się go w przypadku pojawienia się problemów w funkcjonowaniu niemalże wszystkich układów ludzkiego organizmu, jak również w celu leczenia otyłości. Ponadto poleca się go w stanach depresyjnych, lękowych oraz gdy pacjent cierpi z powodu chronicznego stresu. Można zatem stwierdzić, że masaż klasyczny jest dobry na każde schorzenie bądź dolegliwość i może być stosowany niemalże u każdego bez względu na wiek i stan zdrowia.
Częstotliwość wykonywania masażów klasycznych konsultuje się z lekarzem bądź rehabilitantem. Najczęściej powinno się go stosować kilka razy w tygodniu w przypadku intensywnej rehabilitacji, a w przypadku leczenia depresji i stresu – raz w tygodniu.
Jakie choroby leczy się za pomocą masażu klasycznego?
Najczęstszymi wskazaniami medycznymi do wykonywania masażu klasycznego są skręcenia i stłuczenia kończyn, przewlekłe zapalenia mięśni, ścięgien i stawów oraz bóle o podłożu reumatycznym. Równie często stosuje się tę formę leczenia, jeżeli pacjent cierpi na zwyrodnienia kręgosłupa lub stawów.
Masażyści przyjmują w gabinetach również tych pacjentów, którzy cierpią na wady postawy, przykurcze spowodowane gojeniem się dużych blizn oraz przeciążanie mięśni i stawów. Oklepywanie i ugniatanie ciała pozwala też zwalczyć nerwobóle, choroby związane ze złą przemianą materii oraz otyłością.
Kiedy nie można stosować masażu klasycznego?
Każdy zabieg leczniczy, w tym masaż klasyczny, ma przeciwwskazania do jego wykonywania. Masowanie jest niewskazane u chorych na egzemę lub łuszczycę, w czasie infekcji z gorączką oraz przy miażdżycy naczyń obwodowych, zapaleniu żył i gdy pacjent cierpi na zakrzepy. Na masaż nie wolno chodzić osobom z chorobami serca i hemofilią, a w przypadku żylaków dozwolone jest jedynie masowanie tych części ciała, które nie są nimi objęte.
U wszystkich pacjentów w przypadku kamicy nerkowej, wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także u kobiet ciężarnych i w czasie miesiączki zakazane jest wykonywanie masażu powłok brzusznych. Możliwe jest wtedy masowanie wszystkich pozostałych części ciała.
Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA