Wycieczka na Kociewie – odkryj Polskę

Barbara Wieczorek
luty28/ 2019

Gniew to niewielkie miasto na Kociewiu, położone nad Wisłą i otaczające zamek w Gniewie. Jest to miejsce do którego przyjeżdżają turyści zwiedzać zamek krzyżacki, rowerzyści którzy przejeżdżają przez całą Polskę, rybacy którzy szukają wytchnienia i bazy wypadowej podczas połowów, a nawet zdarza się, że z bazy noclegowej korzystają kajakarze, którzy płyną Wisłą aż z Krakowa.

Wszystkie te grupy łączy kilka wspólnych cech – przede wszystkim są chętni przygód, chcą się dobrze zabawić i muszą mieć gdzie spać. Z tego powodu postanowiliśmy zebrać kilka najważniejszych miejsc które mogą odwiedzić w tym niewielkim mieście.

Przede wszystkim jest to zamek – każdy powinien go znać, albo chociaż raz zobaczyć. Wnętrze zamku mocno zmieniło się przez ostatnie 50 lat ze względu na komercjalizację całego projektu. Musimy podkreślić, że ogólnie wyszło to na dobre bo odżył i są teraz pieniądze na remont. Co ciekawe z najwyższej wieży zamku widać zamek w Malborku. W prostej linii jest oddalony od niego tylko 24 km. Ciekawostka – Krzyżacy budowali zamki specjalnie w niedużych odległościach by móc wysyłać sobie sygnały świetlne.

Polecane usługi: Gniew noclegi

Restauracje: CK, Zamkowa, Bar podzamcze

Atrakcje: zamek krzyżacki, kościół gotycki, stare miasto, okoliczne punkty widokowe

Gniew jest także miejscem do którego chętnie przybywają fotografowie robić piękne plenery bo krajobraz jest naprawdę bujny. Szczególnie atrakcyjne są wzniesienia wałów, które stanowią naturalną ochronę przed zalewem Wisły.

W dalszej okolicy miasta można się przejechać rowerem i zwiedzić wszystkie najciekawsze punkty widokowe. To już wymaga nocowania przez kolejny dzień, ale naszym zdaniem warto się podjąć wysiłku. Okolice Gniewu mają też ciekawe miejsca dla tych osób, które lubią chodzić z kijkami. W pobliskich lasach otworzono wiele ścieżek pieszych i rowerowych