Wydatki ponoszone na mieszkanie zwykle stanowią bardzo duży procent rodzinnego budżetu. Zarówno wynajmowanie lokum sporo kosztuje, jak i utrzymywanie własnego domu. Wiele osób, szczególnie młodych, nie jest w stanie w ciągu kilku lat oszczędzić tyle pieniędzy, żeby kupić na własność dom lub mieszkanie. Rozwiązania są zatem dwa. Pierwsze z nich to wynajmowanie lokum. Drugie to zakup własnej nieruchomości na kredyt. Która opcja jest lepsza, bardziej opłacalna i warto rozważenia?
Wynajmowanie
Umowę najmu z właścicielem mieszkania podpisujemy zazwyczaj na okres roku lub dwóch, bardzo rzadko na dłużej. Daje nam to pewną wolność – wiemy, że zostajemy w danym miejscu przez pewien czas, a później możemy przenieść się do dowolnej innej lokalizacji. Daje to jednak również wolność właścicielowi, który może nie chcieć przedłużyć umowy po czasie jej zakończenia, nawet jeśli bardzo chcielibyśmy zostać w danym mieszkaniu. Wiąże się to z ciągłymi przeprowadzkami, które często są dość kosztowne i trudne do zaplanowania pod względem logistycznym.
Wynajmowanie mieszkania to także inne niedogodności. Nigdy nie czujemy, że jesteśmy u siebie – właściwie nie powinniśmy wprowadzać żadnych poważniejszych zmian bez konsultacji z właścicielem. Od tego ostatniego bardzo wiele zależy – niektórzy nawet sprawdzają co jakiś czas, czy lokator nie dokonał żadnych zmian. Cały czas jesteśmy więc na cenzurowanym.
Koszty wynajmu mieszkania w dogodnej lokalizacji w dużym mieście to również naprawdę znaczące kwoty. Duży wydatek, który idzie na mieszkanie niebędące naszym.
Kredyt hipoteczny
Łatwo możemy obliczyć, że za kwotę, którą co miesiąc płacimy za wynajem moglibyśmy pokrywać ratę kredytu hipotecznego. Wydaje się to zatem całkiem rozsądne rozwiązanie.
Kredyt to jednak potężne zobowiązanie. W tym przypadku nie podpisujemy umowy na rok, ale zwykle kredyt hipoteczny spłacamy nawet dwadzieścia czy trzydzieści lat, niemalże przez połowę życia. Jeśli stracimy pracę i nie stać nas na tak wysoki koszt wynajmu – możemy poszukać czegoś mniejszego, w gorszej lokalizacji. Jeśli decydujemy się na kredyt – musimy spłacać kolejne raty, banku nie interesuje nasza zmienna sytuacja życiowa. Mieszkanie kupowane na kredyt musi zatem być starannie wybrane, abyśmy nie żałowali tej decyzji po kilku latach.
Etapy
Może dobrą decyzją jest zatem nie stawianie wszystkiego na jedną kartę za pomocą kredytu hipotecznego, ale pracowanie nad swoim wymarzonym gniazdkiem etapami?
Jeśli na przykład marzymy o domu, w pierwszym etapie możemy zakupić działkę, na której go postawimy. Kiedy zaoszczędzimy kolejną kwotę, wybudujemy fundamenty. W ten sposób możemy w dość wolnym tempie zbudować i wykończyć swój wymarzony dom, nie zaciągając przy tym monstrualnego kredytu.
Oczywiście, nie zrobimy tego sami. Oprócz pomocy architekta czy geodety, potrzebujemy również dobrej ekipy budowlanej. Adresy wielu z nich znajdziemy w sieci, wpisując na przykład „usługi budowlane opolskie”, „firma budowlana opolskie” czy „firma budowlana opole”. Dobra firma z okolica pomoże nam również sensownie zaplanować działania w taki sposób, aby nie zrujnowały nas one finansowo i były po prostu rozsądne.
Dróg do wymarzonego domu lub mieszkania jest zatem wiele. Nie zawsze musimy skazywać się na wieloletni wynajem czy ogromny kredyt hipoteczny. Są również rozwiązania pośrednie, do których potrzebujemy nieco samozaparcia i oszczędności, a także dobrej ekipy budowlanej. Możemy ją znaleźć w internecie, wpisują frazy takie jak „firma budowlana opole”, „firma budowlana opolskie” czy „usługi budowlane opolskie”.
Budując dom sprawdź jak to robią specjaliści http://ksetra.pl/.