Zasiłek rodzinny w Norwegii – dla kogo?

Barbara Wieczorek
sierpień21/ 2017

Wysokie koszty utrzymania, bariera językowa i ostry klimat wcale nie zniechęcają tysięcy osób, aby wyruszyć do Norwegii w celach zarobkowych. Atrakcyjne pensje, wysoki standard życia, piękne krajobrazy i rozbudowane pakiety socjalne są kuszącą alternatywą dla polskich realiów, które mogą rozczarowywać i podcinać skrzydła.

Osoby, które legalnie pracują w Norwegii, mogą liczyć na pomoc państwa. Jednym z najczęściej pobieranych świadczeń jest zasiłek rodzinny i opiekuńczy. Komu przysługuje zasiłek rodzinny w Norwegii? Jak go uzyskać? Sprawdź!

Wsparcie dla rodziny

Osoby wychowujące dzieci mogą uzyskać pomoc państwa, korzystając z dwóch zasiłków: rodzinnego lub opiekuńczego. Pierwszy z nich, czyli zasiłek rodzinny, przysługuje rodzicom wychowującym dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Nieważne, czy wychowujesz jedno czy kilkoro dzieci – zasiłek jest przyznawany na każde, również pierwsze dziecko. Wysokość świadczenia wynosi 970 NOK miesięcznie na każdego potomka. Jeśli obawiasz się, że przegapiłeś swoją szansę na odebranie pieniędzy, nie martw się – wniosek o zasiłek rodzinny możesz składać aż 3 lata wstecz!

Drugie świadczenie – zasiłek opiekuńczy – przyznawany jest na dzieci w wieku od 13-23 m-ca życia. W tym przypadku wartość dodatku wynosi 6000 NOK miesięcznie na jedno dziecko. O przyznanie świadczenia możesz wnioskować do 3 miesięcy wstecz.

Jak uzyskać pomoc?

Wypełnianie wniosków i druków w obcym języku może budzić strach i wywoływać stres. W Polsce funkcjonują firmy, które są wsparciem na drodze egzekwowania swoich praw. Specjaliści pomogą Ci odzyskać należne świadczenia, między innymi właśnie zasiłki czy należny zwrot podatku za pracę w Norwegii.