Zawarcie małżeństwa w Polsce – jakie mamy możliwości?

Zawarcie małżeństwa w Polsce – jakie mamy możliwości?
Barbara Wieczorek
marzec17/ 2017

W Polsce z roku na rok przybywa par, które wchodzą w związek małżeński – dane sumują uroczystości zarówno cywilne, jak i kościelne. Warto dodać, że od jakiegoś czasu liczba ta zwiększa się również dzięki ślubom zawieranym poza granicami Polski. Wraz ze zmianami z roku 2015 znacznie łatwiej jest obecnie zorganizować ślub za granicą. Jak wyglądają obecnie formalności.

Ślub konkordatowy – na czym polega?

W związku z podpisaniem konkordatu pomiędzy Polską a państwem Watykan w latach 90. Obecnie osoby pragnące zawrzeć związek małżeński w kościele mogą jednocześnie podpisać ważne dokumenty cywilne podczas jednej ceremonii. Śluby kościelne są obecnie wybierane przez zdecydowaną większość osób pragnących wejść w związek małżeński. Ślub kościelny wymaga doniesienia odpowiednich dokumentów (świadectwo chrztu, bierzmowania) oraz odbycia nauk przedmałżeńskich. Sama ceremonia trwa około godziny, połączona jest zazwyczaj z mszą.

Śluby cywilne w Polsce i za granicą

Coraz więcej par decyduje się na śluby cywilne – nie tylko ze względów światopoglądowych, ale i z czystej wygody. Ślub cywilny nie wymaga tak wielu przygotowań – konieczne jest jedynie uiszczenie opłaty urzędowej oraz doniesienie odpowiednich dokumentów (np. skrócony akt urodzenia). Ceremonia cywilna nie trwa dłużej niż 20 minut, w tym czasie odczytywana jest przysięga małżeńska i podpisanie stosownych dokumentów.

Ciekawą nowością są śluby cywilne organizowane na tropikalnych wyspach – w takich wyjazdach specjalizuje się garstka topowych biur podróży. O ceremonii i przygotowaniach poczytać możemy pod adresem  romantyczne.com/slub-na-dominikanie. Same biura podróży dbają o to, aby przyszłe pary młode były jak najbardziej odciążone podczas załatwiania wszelkich spraw formalnych.