Skarpetki do szkoły – jaki model wybrać?

Barbara Wieczorek
kwiecień30/ 2021

Ubiór do szkoły jest bardzo istotnym elementem w życiu małego dziecka, ponieważ odpowiednio dobrane stroje mogą ochronić dziecko przed zmarznięciem czy odwrotnie – przegrzaniem, przed infekcjami oraz innymi niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi.

Oczywiście odzież wierzchnia, odpowiednie spodnie jak i podkoszulki należy wybrać dla swojego dziecka z uwagą – zgodnie z porą roku, wiekiem i stanem zdrowia, jednak równie dużą wagę powinno się przywiązywać do obuwia oraz skarpetek, bowiem to właśnie nieodpowiednio zabezpieczone stopy mogą przysporzyć najwięcej problemów.

Skarpetki bawełniane – dobry wybór dla dziecka?

Rodzice często powtarzają: bawełna jest najlepsza i tylko takie skarpetki należy kupować. Jest w tym oczywiście wiele prawdy. Bawełna jest dzianiną z włókien naturalnych, dlatego też ma świetne właściwości chłonne. Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci, które spędzają w szkole kilka godzin dziennie w jednych szkolnych butach. Dlatego też skarpety chłopięce, jak i te dla dziewczynek są często produkowane z bawełny.

Pół dnia spędzonego w szkole, w ciepły dzień, z porządną lekcją wf-u w międzyczasie może spowodować, że stopa dziecka spoci się dosyć mocno. Skarpety w stu procentach bawełniane wchłoną całą wilgoć i staną się po prostu mokre, co może być sporą udręką dla małego ucznia. Stąd też rozwiązanie, które rodzicom i producentom wyjątkowo przypadło do gustu – skarpety chłopięce (dla dziewczynek także) z bawełny, z niewielką domieszką włókien syntetycznych. Taka niewielka ilość sztucznej tkaniny wystarczy, żeby dostetecznie odprowadzić wilgoć i pozostawić dziecięcą stopę suchą, co niebywale zwiększy komfort noszenia takich skarpet przez cały szkolny dzień.

Szkoła zimą – jakie skarpetki wybrać?

W ciągu roku mamy nie tylko ciepłe dni, po cudownych, otaczających ciepłem wakacjach, przychodzi jesień i zima. Dobór skarpetek dla dziecka na zimę jest równie ważny, gdyż muszą być one przede wszystkim ciepłe. Zmarznięte stopy dziecka mogą się w bardzo krótkim czasie skończyć okrutnym przeziębieniem.

Producenci na chłodne dni polecają skarpety frotte. Są one niewiarygodnie miłe w dotyku, miękkie dla stóp dziecka, przez co nie spowodują żadnych podrażnień, tym bardziej pod obcisłymi zimowymi bucikami czy innym ciężkim, zimowym obuwiem. Skarpety typu frotte, oprócz wygody, gwarantują też ciepło Rodzice chętnie wybieraja ten typ skarpet, gdyż mogą mieć pewność, że stopy ich synka czy córki będą należycie zabezpieczone przed zimnem, a w konsekwencji ryzyko przeziębienia czy grypy znacznie zmniejszy się.

Najlepsze modele skarpet do szkoły

Uczeń podstawówki to już w swoim mniemaniu „wcale nie małe dziecko”, dlatego kilkuletnie dzieciaki coraz chętniej garną się do wybierania strojów dla siebie i nie zawsze akceptują propozycje rodziców. Dobierają sobie oczywiście także skarpety, dlatego wybór wzorów i kolorów musi być naprawdę duży, żeby zadowolić każdego malucha.

Skarpety chłopięce są często granatowe, niebieskie, w odcieniach zieleni, oczywiście z wzorami super postaci z bajek czy z ekstra samochodami dla chłopaków.

Z kolei wzory dziewczęce bazują na odcieniach pastelowych oraz delikatnych i subtelnych, uroczych nadrukach.