5 objawów wskazujących na to, że masz zespół suchego oka

Barbara Wieczorek
kwiecień20/ 2020

Zespół suchego oka (ZSO) jest zaburzeniem procesu nawilżania gałki ocznej przez film łzowy. To powoduje spory dyskomfort w ciągu dnia. Poznaj 5 objawów, które mogą wskazywać na to, że dopadła Cię ta nieprzyjemna dolegliwość. Sprawdź też, jakie krople nawilżające do oczu przyniosą Ci ulgę.

 

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie są objawy zespołu suchego oka?
  • Które nawilżające krople do oczu warto zastosować przy tej dolegliwości?
  • Jak zadbać o oczy, aby zespół suchego oka nie powracał?

Zespół suchego oka – objawy

Jeżeli cały dzień w pracy spędzasz przy komputerze, korzystasz z telefonu i tabletu, intensywnie wytężasz wzrok, wpatrując się w tabelki, wykresy czy dokumenty, a do tego wszystkiego przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach i nosisz soczewki kontaktowe – możesz być w grupie osób, którym grozi zespół suchego oka. O tę dolegliwość nietrudno także w sezonie grzewczym, kiedy kaloryfery mocno wysuszają powietrze, co podrażnia błony śluzowe. Co ciekawe, na ZSO narażeni są też cukrzycy, palacze i osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zespół suchego oka wystąpi, kiedy dojdzie do zaburzenia działania nawilżającego filmu łzowego, składającego się z warstwy lipidowej, wodnej oraz śluzowej. Wystarczy, że zostanie naruszona tylko jedna z nich, aby pojawiły się niepokojące objawy.

Do tych najbardziej charakterystycznych można zaliczyć: ból oczu, swędzenie, zaczerwienienie, wrażenie obecności w oku ciała obcego lub piasku pod powiekami oraz silne przekrwienie gałki ocznej. Mogą wystąpić wszystkie te dolegliwości bądź też pojawiają się tylko niektóre z nich. Niestety bardzo utrudniają one codzienne funkcjonowanie i sprawiają spory dyskomfort. Na szczęście zespół suchego oka można leczyć. Na początek spróbuj kupić krople nawilżające do oczu. Jeśli to nie pomoże, udaj się do okulisty, który wykona bezbolesne badanie oka w tzw. lampie szczelinowej, zrobi Ci test Schirmera na wydzielanie łez. Nie czekaj, aż objawy suchego oka miną same. Brak leczenia po dłuższym czasie może doprowadzić do powikłań – uszkodzeń i owrzodzeń rogówki, zakażeń bateryjnych czy grzybiczych, a w ekstremalnych przypadkach nawet do utraty wzroku!

Krople nawilżające do oczu – jak je wybrać?

Przed zakupem nawilżających kropli do oczu sprawdzaj dokładnie skład produktu. Najlepiej, aby to były krople do oczu bez konserwantów, które podrażniają wrażliwą gałkę oczną. Bardzo często krople do oczu działają jedynie powierzchniowo, uzupełniając warstwę wodną filmu łzowego, a to niestety nie wystarcza. Już po 20-30 minutach problem powraca, a oko znów boli i piecze. Zamiast tanich zamienników postaw na preparaty specjalistyczne, które przyniosą ulgę Twoim oczom.

Pomóc mogą np. emulsje o składzie zbliżonym do Twoich naturalnych łez. Jeśli nosisz soczewki, zwróć uwagę, czy krople można stosować bez potrzeby zdejmowania szkieł kontaktowych. Sięgaj po produkty do oczu z poprzecznie usieciowanym kwasem hialuronowym o działaniu regenerującym i silnie nawilżającym. Dobrze, jeżeli znajduje się w nich także prowitamina B5, która wspomaga regenerację śluzówki oka, karbomer – mający właściwości hydrożelu i tworzący barierę ochronną na nabłonku rogówki – czy kojący ekstrakt z nagietka lekarskiego lub świetlik. Odpowiednie krople do oczu z wymienionymi składnikami znajdziesz na stronie: https://allegro.pl/kategoria/korekcja-wzroku-krople-nawilzajace-122426.

Zadbaj o oczy, czyli ZSO pod kontrolą

Aby zespół suchego oka nie powracał, należy dbać o oczy na co dzień. Jak to robić? Co rano dokładnie przemywaj oczy wodą, a raz na jakiś czas zrób sobie domowe SPA. Zaparz torebki szałwii, świetlika, rumianku albo herbaty i połóż leczniczy kompres na oczy. Nie przecieraj oczu rękami. Jeżeli poczujesz swędzenie albo coś wpadnie Ci do oka, użyj chusteczki higienicznej, aby nie wprowadzać do śluzówki oka bakterii i wirusów z brudnego palca. Postaraj się unikać klimatyzowanych pomieszczeń i pracy przy sztucznym świetle.

Ogranicz używanie komputera i telefonu oraz oglądanie telewizji. Wszystkie te sprzęty elektroniczne emitują niekorzystne dla oka światło niebieskie. Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty. Odwiedzaj go średnio co rok i przestrzegaj wskazówek specjalisty. A na koniec – ćwicz swoje oczy. Kiedy długo wpatrujesz się w jeden punkt, oderwij na chwilę wzrok, spójrz w dal (najlepiej na zieleń wokół) i porozglądaj się raz w lewo, raz w prawo, do góry i do dołu. Taka codzienna higiena i troska o oczy są działaniem prewencyjnym przed powracającym zespołem suchego oka i sposobami na bystry wzrok przed długie lata.