Cytologia: dlaczego jest taka ważna dla kobiety?

Cytologia: dlaczego jest taka ważna dla kobiety?
Barbara Wieczorek
marzec11/ 2021

Badanie cytologiczne to nic innego jak wymaz z szyjki macicy. Pobierany jest najczęściej po miesiączce. Cytologia to jest podstawowe profilaktyczne badanie ginekologiczne w prewencji oraz w diagnozowaniu raka szyjki macicy. Dzięki niemu wykryte zmiany są na tyle wczesne, że rak jest do całkowicie do wyleczenia. Cytologię robi się również, aby zdiagnozować zakażenie wirusem HPV. Dostarcza ona także informacji o naszej florze mikrobiologicznej. Powinny je wykonywać wszystkie kobiety przynajmniej raz do roku.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Cytologia jest wykonywana w fotelu ginekologicznym podczas zwykłej wizyty lekarskiej u lekarza ginekologa. Jest ono szybkie oraz całkowicie bezbolesne. Za pomocą wziernika i szpatułki lekarz pobiera komórki, które pokrywają narząd rodny, a dokładniej szyjkę macicy. Następnie rozprowadza się je na specjalnym szkiełku mikroskopowym, utrwala oraz niejednokrotnie barwi. Następnie ocenia się te komórki pod mikroskopem. Na wynik z reguły trzeba czekać około 2-3 tygodni.

Oferta Centrum Zdrowia Medfemina

Centrum Zdrowia Medfemian oferuje swoim pacjentkom usługi ginekologiczne na najwyższym poziomie. Przychodnia Medfemina stawia przede wszystkim na profesjonalne i troskliwe podejście do każdej pacjentki. Sprawdź naszą ofertę na medfemina.pl.