Co zrobić, gdy bardzo mocno wypadają włosy?

Barbara Wieczorek
grudzień03/ 2022

Wypadanie włosów dla wielu osób jest bardzo niepokojącym objawem. Zazwyczaj w pierwszej kolejności zauważają zwiększoną ilość włosów na szczotce lub na poduszce. Z czasem ich fryzura traci na objętości, a na głowie zaczynają pojawiać się widoczne przerzedzenia, czy miejscowe ubytki (szczególnie w przypadku łysienia plackowatego). Jeśli pacjent zauważa u siebie alarmujące symptomy łysienia, może skonsultować tę kwestię z lekarzem medycyny estetycznej. Stosunkowo wczesna interwencja, ustalenie przyczyny wypadania włosów i wprowadzenie właściwego leczenia może zahamować lub spowolnić procesy zachodzące na skórze głowy. Jakie zabiegi i leczenie najczęściej rekomendują lekarze?

Ustalenie przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to problem, z którym w równym stopniu borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przyczyn tego stanu jest wiele, dlatego tak ważne jest, by umówić się na konsultację, wykonać odpowiednie badania i postawić trafną diagnozę. Znając powód nadmiernego wypadania włosów lekarze medycyny estetycznej mogą wprowadzić właściwe leczenie i zarekomendować sposoby walki z postępującym łysieniem.

 

Indywidualna konsultacja polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego, który pomaga w ustaleniu, dlaczego pacjent łysieje. Rozmowa jest również bardzo potrzebna w celu określenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania konkretnych procedur medycznych. W zależności od zabiegu wykluczeniem do jego przeprowadzenia może być np. dany typ łysienia, ciąża, choroby nowotworowe itd.

 

Co najczęściej powoduje łysienie? Przyczyną mogą być zmiany hormonalne, dieta uboga w wartości odżywcze, zbyt częste i agresywne stylizowanie włosów, choroby skóry głowy, zaburzenia o podłożu genetycznym itd.

 

Postawienie diagnozy jest istotne w ustaleniu indywidualnego planu leczenia, gdy pacjent zauważy u siebie nadmierne wypadanie włosów.

Mezoterapia igłowa w przeciwdziałaniu utracie włosów

Jednym z zabiegów medycyny estetycznej rekomendowanym przy nadmiernym wypadaniu włosów jest mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Jest to substancja, która jest odwirowywana z wcześniej pobranej krwi pacjenta. Jest ona źródłem protein i czynników wzrostu, które podawane bezpośrednio w okolice mieszków włosowych pobudzają je i aktywizują. W ten sposób dochodzi do ich wzmocnienia i zwiększenia stymulacji wzrostu włosów.

 

Mezoterapię igłową z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykonuje się u pacjentów, którzy cierpią na łysienie plackowate, androgenowe bądź borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów spowodowanym przebyciem ciężkiej choroby, ciążą i ubogą dietą.

Co zrobić, gdy mieszki włosowe są już uszkodzone?

W przypadku uszkodzonej macierzy nie ma takiej możliwości, by włosy ponownie odrosły. W takiej sytuacji pozostaje wykonanie transplantacji włosów, które pobierane są u pacjenta z innych obszarów ciała (np. z pleców, tyłu głowy lub klatki piersiowej).

 

Odpowiednio pobrane mikroszczepy włosów są implantowane we wcześniej wykonane na skórze nacięcia. Aby zwiększyć szansę na powodzenie całego zabiegu, lekarz może zalecić wykonanie również u pacjenta mezoterapii igłowej z osoczem bogatopłytkowym, by dodatkowo odżywić skórę i przygotować ją na przyjęcie graftów.

 

Do przeszczepu włosów kwalifikują się najczęściej pacjenci, którzy borykają się z łysieniem androgenowym lub ubytki włosów spowodowane są u nich napromieniowaniem, urazami mechanicznymi, poparzeniami.

Farmakoterapia wspomagająco przy wypadających włosach

Leczenie łysienia może wymagać również wprowadzenia farmakoterapii. Dobór odpowiednich leków i preparatów może spowolnić tempo wypadania włosów, zahamować ten proces, a nawet sprawić, że włosy zaczną ponownie odrastać. Najczęściej taką metodę leczenia wprowadza się u pacjentów, którzy zauważyli nadmierne wypadanie włosów skalpu lub z przyczyn zdrowotnych chcą ochronić mieszki włosowe przed ich miniaturyzacją.

 

Kompleksowe, indywidualne podejście do pacjenta i wdrożenie odpowiedniego leczenia w wielu przypadkach chroni przed całkowitym wyłysieniem. Jeżeli zauważyłeś u siebie problem nadmiernie wypadających włosów, porozmawiaj o tym z lekarzem na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.