Gdzie szukać pomocy z zakresu prawa gospodarczego?

Barbara Wieczorek
listopad23/ 2020

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej na poziomie zdecydowanie wyższym niż mała czy mikro firma, wymaga nierzadko wsparcia ze strony specjalistów zajmujących się prawem gospodarczym. I nie chodzi tyle o samo założenie spółki czy jej prowadzenie, ale o szereg szczegółów związanych z prawnymi aspektami jej działania. Gdzie szukać takiego wsparcia i co może ono dać rozwojowi firmy?

Problemy i wyzwania spółek

Wśród najczęściej pojawiających się wyzwań w czasie zakładania i prowadzenia spółek prawa handlowego mogą pojawiać się rozliczne problemy ocierające się o granice prawa. Żeby od początku nie podpaść urzędom i instytucjom warto o wszelkie wątpliwości dopytywać albo prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym np. z kancelarii https://pgpw.pl/, albo poszczególnych specjalistów z branży, której dotyczy wyzwanie. Tacy eksperci podpowiedzą np. jak dobrać właściwą formę prowadzonej działalności i czy musi to być spółka cywilna, z ograniczoną odpowiedzialnością czy może lepiej sprawdzą się np. konsorcja.

Do problemów spółek wymagających wsparcia należą też często kwestie związane z tworzeniem struktur holdingowych i zasadami projektowania takich struktur, sprawy formowania ich oddziałów i przedstawicielstw w kraju i poza nim, przeprowadzanie sprawnych i rzetelnych audytów, opracowywanie akt korporacyjnych czy przygotowywanie procesów inwestycyjnych. Wszystkie te sprawy objęte są głębokimi regulacjami ustawodawcy i nierzadko trudno jest je załatwić samodzielnie, na poziomie wiedzy prezesa spółki. W takich sytuacjach niezbędna okaże się pomoc prawników – i tu koniecznie tych, którzy w prawie gospodarczym specjalizują się od lat.

Kancelaria prawna w doradztwie z zakresu prawa gospodarczego

Profesjonalne doradztwo prawne z obszaru problemów prawa gospodarczego należy do własnej firmy wybrać z dużą uwagą. To nie jest kwestia prostego rozliczenia faktur, ani podstawowej pomocy specjalisty, ale wsparcie o wiele głębszym poziomie. Wybierając kancelarię prawną dobrze jest uprzednio sprawdzić jej ofertę w tym zakresie i upewnić się, czy świadczy taką pomoc, o jaką nam chodzi. Na przykładzie krakowskiej kancelarii https://www.pgpw.pl/prawo-gospodarcze/, można zajrzeć do działu związanego z tymi konkretnymi zagadnieniami, gdzie można wstępnie przeczytać, jakimi sprawami zajmowała się dotąd kancelaria i jaki zakres wsparcia proponuje. Może to być np. wspomaganie zarówno nowych, jak i już istniejących na rynku podmiotów gospodarczych, reprezentowanie ich przed sądami rejestrowymi, pomoc w likwidacji podmiotu, jeśli zamierza na rynku zakończyć swoją działalność, prowadzenie audytów i wiele innych. Wybierając kancelarię należy też zwrócić uwagę na czas jej istnienia w branży, ponieważ doświadczenie w dynamicznie zmieniającym się w Polsce prawie ma ogromne znaczenie i może decydować o skuteczności porad prawnych oraz ich elastyczności. Poszukując pomocy w prawie gospodarczym nie warto również zbytnio oszczędzać, ponieważ najlepsi fachowcy wprawdzie się cenią, ale i ich porady potrafią przynieść spółkom milionowe oszczędności.

ard.net niatedlumbardisc.net yviewphoto.com